PIT-11

PIT-11

Postprzez kridan » 01.02.2008 09:53

Mam pytanie dot. formularza PIT-11. W pozycję 36 (Przychód) program wstawia mi kwotę wynagrodzenia brutto. Czy nie powinna tam być kwota brutto - skł. społeczne ZUS? Próbuję wymusić na Kadrusiu (bezskutecznie), by wstawił pozycję Przychód jako Brutto - ZUSy, ale może Kadruś jest mądrzejszy ode mnie :D i nie pozwala mi wstawiać błędnych kwot do formularza? Zwłaszcza, że składki społeczne są wykazane w polu 81 formularza PIT 11.

Będę wdzięczny za info w tej sprawie.

Pozdrawiam
Krzysztof Gołębiowski
kridan
 
Postów: 8
Dołączył: 17.12.2007 13:13

Re: PIT-11

Postprzez Pio » 01.02.2008 21:53

Cześć Krzyś
Jest mi bardzo przykro, że mordowałeś się (a może jeszcze się mordujesz) z programem płacowym, który ma wszystko zaszyte w bebechach :(

Niestety zupełnie inaczej jest z Kadrusiem, on praktycznie niczego nie ma zaszytego, za wyjątkiem funkcji.

Skupmy się na dwóch:
PobierzSklPlc(<formularz>,<nr_pola_formularza>,<czy_dla_całej_firmy>,<data_początku>, <data_końca>)
ZliczSklPlc(<formularz>,<nr_pola_formularza>,<czy_dla_całej_firmy>,<data_początku>, <data_końca>)

Obie funkcje "zbierają" kwoty składników płacowych w/g pewnych kryteriów.
<formularz> - to tak dosłownie nie formularz :) ale kolumna w oknie Płace->Składniki płacowe,
np. P11 czyli PIT11 itd. kadrusia nie interesuje formularz tylko kolumna w składnikach płacowych
<nr_pola_formularza> - tak na prawdę, to nie pole formularza ale liczba zapisana do kolumny w/w
i tutaj również kadruś ma gdzieś pole formularza, a interesuje go liczba wpisana do kolumny np. P11
pozostałe parametry stosuje się gdy ma zebrać dla wszystkich osób w firmie, czy tylko wybranej, no i opcjonalnie zakres dat

Weźmy przykładowo PobierzSklPlc("PIT11",36)

Dla osoby przygotowującej definicję nadruku lub eksportu do IPS funkcję można opisać jako:

pobierz składniki płacowe które mają zdefiniowane pole 36 formularza PIT11

Natomiast kadruś tą samą funkcję interpretuje jako

pobierz kwoty składników płacowych, które w kolumnie P11 mają wpisane 36


Niby to samo, a jednak :)
Efekt działania jest identyczny, ale interpretacja kadrusia uwidacznia bardzo elastyczny charakter funkcji.
Otóż w definicji pola 36 formularza PIT11 wcale nie musi być PobierzSklPlc("PIT11",36),
a równie dobrze może być np. PobierzSklPlc("PIT8",42), bo nie jest ważne jaki się określa formularz i pole,
ale jest ważne którą kolumnę składnika płacowego ma sprawdzać i jaka ma być tam liczba.

W praktyce okazuje się, to bardzo przydatne po zmianach formularzy. Załóżmy, że wyszedł nowy formularz,
w którym dotychczasowe pole zmieniło numer na inny, np. 24 na 26. W takiej sytuacji mamy dwa rozwiązania,
albo dodajemy składnik o tej samej nazwie ze zmianą okresu ważności i zmieniamy 24 na 26,
albo w nowej definicji nadruku, czy eksportu stosujemy tą samą funkcję dla nowego pola, zamiast
pole 24 PobierzSklPlc(xxx,24)
pole 26 PobierzSklPlc(xxx,24) - czyli dla pola 26 wskazujemy pole 24


Podsumowując :)
Nie doszukuj się, że kadruś pobiera coś tam zamiast czegoś, tylko napisz mu co ma robić.

pozdrówka

PS. mam nadzieję, że nie zagmatwałem :)
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: PIT-11

Postprzez kridan » 02.02.2008 01:01

Nie zagmatwałeś :).

Choć pytałem nie tyle o Kadrusia, tylko co ma być w tym polu wg obowiązujących przepisów:
1. Czy po prostu wynagrodznie brutto /tak mam w tej chwili/
2. Czy brutto - (minus) ZUSy

W sumie sam sobie odpowiedziałem - ma być brutto, bo ZUS jest uwzględniany w pozycji 81 i byłoby nielogiczne, gdyby był również uwzględniany w poz. 36.
Wprawdzie przepisy nie zawsze są logiczne :D, ale chyba w tym przypadku tak ma właśnie być. Jeśli sie mylę, to pokornie proszę o sprostowanie.

Pozdr
KG
kridan
 
Postów: 8
Dołączył: 17.12.2007 13:13


Powróć do Kadry

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości

cron