Jak działają zamienniki

gospodarka magazynowa

Jak działają zamienniki

Postprzez AndrzejJ » 21.10.2008 19:47

Witam,
Nigdzie nie mogę znaleźć opisu 'działania' kolumny zamiennik dla towarów magazynowych. Docelowo jestem ciekaw czy można to jakoś wykorzystać przy kompletacji.
AndrzejJ
 
Postów: 31
Dołączył: 18.12.2007 22:24

Re: Jak działają zamienniki

Postprzez Pio » 21.10.2008 20:15

Zamiennik i Oryginał są drukowane na fakturze eksportowej co wynika z jakichś przepisów ;)
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Jak działają zamienniki

Postprzez AndrzejJ » 21.10.2008 21:17

A czy w takim razie byłaby możliwość wykorzystywania go w kompletacji? Dla przykładu: jednym z surowców do produkcji jest towar A i nie ma go w magazynie, ale ma w kolumnie wpisany jako zamiennik towar G a ten akurat jest w magazynie - to mógłby być użyty zamiast A. Oczywiście ten łańcuch mógłby działać głębiej sprawdzając kolejne stany kolejnych zamienników aż do pierwszego niezdefiniowanego zamiennika albo np. po osiągnięciu 10 sprawdzenia kolejnego zamiennika. Dla mnie jest to realny problem utrudniający mi wprowadzenie kompletacji. Może inni użytkownicy też go mają a może radzą sobie w inny sposób - chętnie poznam jaki. Nie wiem jak w innych branżach ale w elektronice jest mnóstwo elementów o identycznych parametrach ale zupełnie innych nazwach. Wprowadzając kolejne faktury zakupowe mnożą mi się nowe pozycje w katalogu Towarów, choć realnie określają one elementy mogące być stosowane zamiennie.
AndrzejJ
 
Postów: 31
Dołączył: 18.12.2007 22:24

Re: Jak działają zamienniki

Postprzez Pio » 21.10.2008 22:28

Temat do przemyślenia.
(nie lepiej jak zrobimy listę zamienników ?)
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Jak działają zamienniki

Postprzez AndrzejJ » 22.10.2008 00:43

Jeżeli o mnie chodzi to będę zadowolony z dowolnego sposobu, który pozwoli zlikwidować opisany problem. Myślałem o tym, bo wydawał mi się najprostszy w implementacji.
AndrzejJ
 
Postów: 31
Dołączył: 18.12.2007 22:24

Re: Jak działają zamienniki

Postprzez Pio » 22.10.2008 08:20

Proste, ale nie rozwiązuje problemu i generuje następne.
Pole "zamiennik" zawiera tekst, dowolny tekst nie związany z pozostałymi pozycjami katalogu.
Jeśli uda się powiązać różne pozycje za pomocą "zamiennik", to w sposób szeregowy.
Pojawi się problem, co się stanie jak jeden z zamienników zostanie usunięty.

Dlatego uważam, że musi być możliwość zdefiniowania listy zamienników do każdej pozycji
katalogu (tutaj może być wprowadzone autouzupełnienie) bazującej na całym katalogu.
Każda pozycja listy związana z pozycją katalogu plus uwagi, czy coś tam jeszcze.

No i dochodzimy do definiowania okna zamienników :)
Co oprócz nazwy (kodu, itp.) ma zawierać lista zamienników ?
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Jak działają zamienniki

Postprzez AndrzejJ » 22.10.2008 14:18

Moje doświadczenia z kompletacją są niewielkie i osobiście nie widzę potrzeby definiowania dodatkowych parametrów.
Być może inni użytkownicy coś by jeszcze dodali.
Może przydałby się mechanizm ustalania kolejności sprawdzania (jeżeli są w magazynie zamienniki A, B i C) to w pierwszej kolejności zużywamy C, potem A, na końcu B.
AndrzejJ
 
Postów: 31
Dołączył: 18.12.2007 22:24

Re: Jak działają zamienniki

Postprzez Pajączek » 23.10.2008 00:11

Pio napisał(a):Jeśli uda się powiązać różne pozycje za pomocą "zamiennik", to w sposób szeregowy.
Pojawi się problem, co się stanie jak jeden z zamienników zostanie usunięty.

No tak... klasyczna lista dwukierunkowa, tyle że przy usuwaniu nie jest pewnie sprawdzane to powiązanie (a w tym wypadku musiało by być - i dokonywana korekta wskazań).

Dlatego uważam, że musi być możliwość zdefiniowania listy zamienników do każdej pozycji
katalogu (tutaj może być wprowadzone autouzupełnienie) bazującej na całym katalogu.
Każda pozycja listy związana z pozycją katalogu plus uwagi, czy coś tam jeszcze.

Przy definiowaniu listy zamienników dla pozycji katalogu, przy jej zatwierdzeniu, miały by się tworzyć listy zamienników dla każdego z tych zamienników, wskazujące m.in. na ten komponent (wersja a) czy też po prostu istniała by jedna lista zamienników zawierająca wszystkie (łącznie z tym) towary "zgodne" (wersja b). Czyli

a) przy tworzeniu listy zamienników dla A = B i D; tworzy się jednocześnie lista B = A i D; oraz D = A i B; (mam nadzieję że skrót myślowy jasny).

czy
b) Lista zamienników Lista_1 = "A, B i D"; nie znajdujemy towaru A, więc przeszukujemy listy zamienników w poszukiwaniu takiej, na której znajduje się towar A, i z niej bierzemy jego zamienniki. (algorytmicznie chyba bardziej skomplikowane, ale oszczędniejsze w bazie). W tej wersji chyba pole zamiennik mogło by przechowywać ID listy zamienników (o ile takie rozwiązanie dopuści autor ;) a to by odchudziło algorytm o wspomniane przeszukiwanie).
Pajączek
 
Postów: 10
Dołączył: 22.10.2008 23:25

Re: Jak działają zamienniki

Postprzez Pio » 23.10.2008 08:45

.. wariant "b" jest zdecydowanie lepszy, tak jak napisałeś ze względu na bazę danych (rozmiar itp.)
i możliwość zastosowania filtru w wykazie towarów, guzika [zamienniki] ;)

Mózgajmy dalej, czy warto mieszać dotychczasowych "zamiennik" z listą zamienników ?

Nasuwa się koncepcja:
- lista zamienników to układ dwóch tabel, nagłówkowa z nazwą ogólną towaru/produktu/elementu ...
i szczegółowa z wykazem katalogowym zamienników
- do pozycji katalogowej wybieramy listę zamienników, czyli gdzieś pokazujemy nazwę ogólną
- wykaz szczegółowy uzbrajamy w liczbę porządkową, uwagi i jakieś warunki stosowania ?
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Jak działają zamienniki

Postprzez Pajączek » 23.10.2008 14:02

Tak... to ma swój urok ;)

Jak już jesteśmy przy elektronice, to przynajmniej w tej dziedzinie jest dość skomplikowana sytuacja z zamiennikami. Istnieją bowiem co najmniej 2 scenariusze wyszukiwania zamiennika:
1) "identyczny" - w projekcie zwykle jest element o określonych parametrach i określonego producenta (a co za tym idzie symbolu gdyż to raczej to oznaczenie umieszcza się w projektach/schematach), istnieją jednak identyczne co do funkcjonalności podzespoły innych producentów, jednak często miewają inne symbole, dostawców, ceny...
2) "podobny" - istnieją również zamienniki nieidentyczne co do funkcjonalności, np. wersje okrojone (ale w funkcje których w projekcie nie wykorzystujemy a co za tym idzie nie zależy nam, albo bardziej rozbudowane, ale zgodne pod względem parametrów "wstecz" - często pojawiają się nowe pozycje producentów -też konkurencji- w trakcie już produkcji). Jednak takiego zamiennika nie zawsze można użyć! (zależy to oczywiście od projektu).

Zastanawiam się czy takie rozbijanie miało by sens w vaciaku. W końcu jeśli program ma być uniwersalny to jest to zbytnie przeciąganie go w stronę jedynie słusznej branży ;p Z drugiej strony... dobra, na razie to zostawmy.

Wpadł mi jeszcze jeden pomysł, nie wiem czy akceptowalny, ale chyba możliwy (zaznaczam że vaciaka używam od 10h więc koncepcja konfiguracji jest założona). Otóż można by wprowadzić dodatkową opcję w konfiguracji 'rozszerz zamienniki t/n'. W przypadku wybrania 'n' funkcjonalność pozostała by na obecnym poziomie, w przypadku 't' pole zamienniki przyjmowało by funkcję klucza do (wspomnianych) dodatkowych tabel zamienników (i tym samym poszerzało funkcjonalność programu o gospodarkę zamiennikami), lub pozostawało puste, trzeba by się jeszcze zastanowić co w sytuacji gdy nie jest puste, oraz nie pasuje do żadnego ID tabeli zamienników, ale to też jest do rozwiązania. Była by to więc opcja dodatkowa, ale tylko dla tych, którym to jest naprawdę potrzebne, nie zmieniało by więc działania programu tym dotychczasowym użytkownikom, którym to nie jest potrzebne.

Pozdrawiam.
Pajączek
 
Postów: 10
Dołączył: 22.10.2008 23:25

Następna

Powróć do GM

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

cron