Wyliczanie cen sprzedazy - automaty

gospodarka magazynowa

Wyliczanie cen sprzedazy - automaty

Postprzez arkos23 » 31.01.2009 02:36

Witam,
mam problem z powtarzalnością wyliczania cen sprzedaży CSN1, CSB1, .... i ogólnej ceny sprzedaży - chodzi o automat i pole marża, więc:
1/ czy pole marża jest "wynikiem" - kontrolką zadanych cen i tylko informuje o wielkości narzutu (widzę, że to nie jest arytmetyczny narzut - więc jaki?), czy jest "składnikiem" ceny i może być używana do jej ustalania [CS] ?;
2/ poproszę o wyjaśnienie działania mechanizmu formuł - bo za diabła nie mogę skumać kiedy, w jakich okolicznościach i skąd ma brać dane i jakie dane może brać i czy trzeba go jakoś "popędzić" do tego liczenia [SUMUJ] np ?
3/ i ostatnie - jak krok po kroku przyjąć towar do magazynu i "z góry" ustalić jego cenę sprzedaży podczas przyjęcia, ale tak żeby być pewnym na 100%, że np: do zamówienia pójdzie cena wyższa od ceny ewidencyjnej chociażby.
Wiem, że to niby podstawowe zagadnienia, ale nie mogę uzyskać prawidłowych i powtarzalnych wyników podczas zabawy z GM.
Pozdrówka Arek
pozdrówka
Arek
arkos23
 
Postów: 103
Dołączył: 18.01.2008 00:51

Re: Wyliczanie cen sprzedazy - automaty

Postprzez arkos23 » 31.01.2009 17:08

Dodam jeszcze trzy grosze, mianowicie:
1/ zauważyłem, że nowo dodane towary w KTiU i w Zestawienia->MAGAZYN nie dostają pola "ident" (pole chyba KTLG->ID) a raczej mają je równe 0. Po ponownym uruchomieniu programu w KTiU jest już numer i - uwaga - jest już cena sprzedaży różna od zera, natomiast w Zestawienia->MAGAZYN trzeba wykonać weryfikację i tu znów ciekawostka - nie wszystkie towary zachowują się tak samo, jedne ładnie uzupełniają się danymi inne nie (testuję wyłącznie na nowo dodanych kartotekach typu T, FiFo, AASZ, reszta pól wypełniona poprawnie i bez sprzedaży) i nie mam pojęcia od czego to zależy :roll: ;
2/ mam propozycję na nową funkcję typu "ostrzegaj przed sprzedażą poniżej ceny zakupu" w formie wyłącznie komunikatu lub możliwości konfignięcia dla usera z blokadą, lub jak wyżej z programowalną minimalną wartością (CSprz/CZak*100>x) myślę, że to drugie lepsze ale nie wiem jak technicznie trudne do implantacji ;);
3/ według mnie brakuje możliwości skalkulowania zysku w Zamówieniach dla klienta na sprzedaż - tak jak jest to w specyfikacji podczas sprzedaży, ja osobiście używam ofert i troszkę mi tego brakuje :) Acha gdzie mogę zmienić albo usunąć tekst w ofercie "Imię i Nazwisko osoby uprawnionej do wystawienia zamówienia" - formalnie trochę to dziko wygląda, bo klient dostaje papier z nagłówkiem oferta.

pozdrówka Arek
pozdrówka
Arek
arkos23
 
Postów: 103
Dołączył: 18.01.2008 00:51

Re: Wyliczanie cen sprzedazy - automaty

Postprzez Pio » 03.02.2009 17:00

postaram się opisać wieczorem
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Wyliczanie cen sprzedazy - automaty

Postprzez arkos23 » 04.02.2009 02:24

Czekam z niecierpliwością :)
pozdrówka
Arek
arkos23
 
Postów: 103
Dołączył: 18.01.2008 00:51

Re: Wyliczanie cen sprzedazy - automaty

Postprzez kris6112 » 04.02.2009 10:58

Obserwuję ten wątek też.... 8-)
kris6112
 
Postów: 220
Dołączył: 18.03.2008 10:52

Re: Wyliczanie cen sprzedazy - automaty

Postprzez Pio » 04.02.2009 11:54

Po prostu nie wyrabiam się czasowo, na ten temat trzeba ponad godzinę, której mi brakuje.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Wyliczanie cen sprzedazy - automaty

Postprzez Pio » 04.02.2009 22:33

arkos23 napisał(a):1/ czy pole marża jest "wynikiem" - kontrolką zadanych cen i tylko informuje o wielkości narzutu (widzę, że to nie jest arytmetyczny narzut - więc jaki?), czy jest "składnikiem" ceny i może być używana do jej ustalania [CS] ?;


marża wylicza się w/g wzoru dla bieżącej dostawy i ceny sprzedaży
(1-cena_ewidencyjna/cena_sprzedaży)*100

2/ poproszę o wyjaśnienie działania mechanizmu formuł - bo za diabła nie mogę skumać kiedy, w jakich okolicznościach i skąd ma brać dane i jakie dane może brać i czy trzeba go jakoś "popędzić" do tego liczenia [SUMUJ] np ?


Formuła cenowa uruchamia się podczas księgowania przychodu na magazyn.
Formuła ta może zawierać dowolne odwołania do katalogu i formuł, np. KTLG->CZB1

3/ i ostatnie - jak krok po kroku przyjąć towar do magazynu i "z góry" ustalić jego cenę sprzedaży podczas przyjęcia, ale tak żeby być pewnym na 100%, że np: do zamówienia pójdzie cena wyższa od ceny ewidencyjnej chociażby.


są dwa rodzaje cen sprzedaży: dynamiczna i stała
- dynamiczna jest ustalana podczas sprzedaży, czyli w czasie zakupu jest nieznana
- stałą cenę ustala się jako jedną z sześciu w katalogu towarów i usług, ceny te można wpisać, wyliczać za pomocą wbudowanego przelicznika
lub ustalać za pomocą formuł wyliczeniowych w czasie przychodu na magazynie
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Wyliczanie cen sprzedazy - automaty

Postprzez Pio » 04.02.2009 22:40

arkos23 napisał(a):1/ zauważyłem, że nowo dodane towary w KTiU i w Zestawienia->MAGAZYN nie dostają pola "ident" (pole chyba KTLG->ID) a raczej mają je równe 0. Po ponownym uruchomieniu programu w KTiU jest już numer i - uwaga - jest już cena sprzedaży różna od zera, natomiast w Zestawienia->MAGAZYN trzeba wykonać weryfikację i tu znów ciekawostka - nie wszystkie towary zachowują się tak samo, jedne ładnie uzupełniają się danymi inne nie (testuję wyłącznie na nowo dodanych kartotekach typu T, FiFo, AASZ, reszta pól wypełniona poprawnie i bez sprzedaży) i nie mam pojęcia od czego to zależy :roll: ;


poprawię aktualizację id, jeśli chodzi o ceny sprzedaży, to ciągnie z atywnych dostaw, a jeśli ich nie ma, to nie będzie ceny sprzedaży

2/ mam propozycję na nową funkcję typu "ostrzegaj przed sprzedażą poniżej ceny zakupu" w formie wyłącznie komunikatu lub możliwości konfignięcia dla usera z blokadą, lub jak wyżej z programowalną minimalną wartością (CSprz/CZak*100>x) myślę, że to drugie lepsze ale nie wiem jak technicznie trudne do implantacji ;);


ok, jak ?
np. dla każdego towaru ? dla magazynu ? czy globalnie ?

3/ według mnie brakuje możliwości skalkulowania zysku w Zamówieniach dla klienta na sprzedaż - tak jak jest to w specyfikacji podczas sprzedaży, ja osobiście używam ofert i troszkę mi tego brakuje :) Acha gdzie mogę zmienić albo usunąć tekst w ofercie "Imię i Nazwisko osoby uprawnionej do wystawienia zamówienia" - formalnie trochę to dziko wygląda, bo klient dostaje papier z nagłówkiem oferta.


Nie ma kalkulacji zysku w zamówieniu, bo nie znamy ceny zakupu i sprzedaży - jakaś propozycja ? (np. ceny katalogowe)
W ofercie/zamówieniu jest to zaszyte, jakaś propozycja ? (usuwamy, do stałych, ...)
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Wyliczanie cen sprzedazy - automaty

Postprzez arkos23 » 04.02.2009 22:45

Dziękuję bardzo za wyjaśnienia - zabieram się za testy i nie omieszkam się podzielić ich wynikami.
pozdrówka
Arek
arkos23
 
Postów: 103
Dołączył: 18.01.2008 00:51

Re: Wyliczanie cen sprzedazy - automaty

Postprzez arkos23 » 06.02.2009 10:18

Pio napisał(a):ok, jak ?
np. dla każdego towaru ? dla magazynu ? czy globalnie ?


Myślę, że nie ma to specjalnie znaczenia ale łatwiej by się konfigurowało cały magazyn, bo na przykład po co kontrolować wyposażenie - i tak będzie sprzedane jakby co poniżej ceny zakupu ;) Reasumując jedno ustawienie dla jednego magazynu i jakby się dało z parametrem toby było idealnie :)

Pio napisał(a):Nie ma kalkulacji zysku w zamówieniu, bo nie znamy ceny zakupu i sprzedaży - jakaś propozycja ? (np. ceny katalogowe)
W ofercie/zamówieniu jest to zaszyte, jakaś propozycja ? (usuwamy, do stałych, ...)


Myślę, że ceny katalogowe (np.: KTLG->NETTO lub inne pole w KTLG, bo NETTO powstaje zapewne CENA_EWID*MARZA) to świetne rozwiązanie, ponieważ zauważyłem, że naprawdę wiele firm bazuje na mechanizmie jak: CEN_ZAK=CEN_KAT-CEN_KAT*X gdzie X=wartość rabatu wyrażona w formie 0,15 - dla łatwego liczenia ;) a używając kalkulacji w ofercie mamy z głowy:
a/ ustalenie zyskowności przedsięwzięcia;
b/ wprowadzenie kartotek do KTiU - przyjęcie wtedy idzie błyskawicznie ;)
c/ wiemy na czym firma stoi i co komu i gdzie oferowaliśmy ;) ;)

przepraszam, że tak późno odpowiadam, ale małe dzieci i nawał pracy.... :)

pozdrówka Arek
pozdrówka
Arek
arkos23
 
Postów: 103
Dołączył: 18.01.2008 00:51

Następna

Powróć do GM

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron