Rozchód poniżej zera...

gospodarka magazynowa

Rozchód poniżej zera...

Postprzez AndrzejJ » 10.03.2009 13:39

Witam,
po wykonaniu weryfikacji magazynu wyświetlił mi się błąd! Sprawdzam w Zdarzeniach i widzę "Rozchód poniżej zera...." Przeglądam zatem Historię towaru i wszystko wygląda OK. Posortowałem po datach i się zgadza - najpierw produkcja potem sprzedaż. :(
Trzeba dodać, że błąd dotyczy faktury sprzedaży, która przez pomyłkę miała w kategorii Z dla tego towaru wpisane '8' zamiast 'S'. Udało mi się jednak to poprawić ale jak widać jakieś ślady pozostały.... Czy jest to w jakiś sposób do naprawienia? (oczywiście oprócz cofania się do tej daty i wklepywania wszystkiego od początku :) )
AndrzejJ
 
Postów: 31
Dołączył: 18.12.2007 22:24

Re: Rozchód poniżej zera...

Postprzez Pio » 10.03.2009 15:31

Niezależnie od metody rozchodowania (dostawy,fifo, lifo) zawsze jest dostawa startowa, z której zaczyna się rozchodowanie.
Dostawę startową można określić (lub wybrać) w oknie specyfikacja - mała tabelka z lewej strony na dole.

Działania na dostawach to swoista gra strategiczna, można wybierać dostawę startową, a program zdejmuje z począwszy
od tej dostawy towar. Sam wybór odbywa się dwuklikiem lub klawiszem enter na nowej dostawie.
Idąc dalej, można zrobić porządek w rozchodowaniu wybierając właściwą dostawę. Porządek rozumiany jako
przypisanie właściwych dostaw do stanu faktycznego - bywa, że faktyczne rozchody odbywają się w innej kolejności
już te wynikające z chronologii księgowań dokumentów lub też po prostu naprawy w sytuacjach zbyt dużych rozchodów.
Charakterystyczny objaw występowania błędnych rozchodów to widoczne ujemne stany w dostawach (ta mała tabelka specyfikacji).
Trzeba przy takim minusie wybrać inną dostawę, często następną/kolejną.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Rozchód poniżej zera...

Postprzez AndrzejJ » 11.03.2009 01:16

kosztowało mnie to trochę czasu ale się udało (musiałem wyzerować ilości w kilkudziesięciu fakturach a potem w kolejności je wprowadzić ponownie). Kłopot wziął się z tego, że wprowadzam dokumenty historyczne i w ciągu jednego dnia wpisałem dwa lata. Wygodnie było mi wprowadzać najpierw zakupy, potem produkcję a następnie sprzedaż. Niestety mimo skorygowania dat produkcji w Produkcji - podczas wystawiania faktury mam podgląd dostaw/produkcji posortowany wg daty ważności a jest to data systemowa z momentu wykonywania produkcji w programie i nie da się jej zmienić/edytować. W moim przypadku każda produkcja miała tę samą datę ważności - dlatego nie mogłem zauważyć, że produkty nie są zdejmowane w kolejności. Na szczęście problem udało się rozwiązać - z pomocą przyszły numery dokumentów produkcji, po których mogłem odtworzyć kolejność. Opisałem w szczegółach - bo może ktoś skorzysta. Pozdrawiam.
AndrzejJ
 
Postów: 31
Dołączył: 18.12.2007 22:24

Re: Rozchód poniżej zera...

Postprzez Pio » 11.03.2009 10:29

.. można i tak.
Ja idę na skróty, dodaję fikcyjną dostawę na dużą ilość, a następnie gram rozchodami w dostawach.
Przenoszę ile trzeba na tą fikcyjną dostawę a następnie już chronologicznie porządkuję rozchody w dokumentach.
Przed tą operacją i bywa że w czasie, odpalam weryfikację na magazynie, żeby sobie program sprawdził poprawność rozchodów.
:)
To wszystko nie ruszając specyfikacji dokumentów.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław


Powróć do GM

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron