czy rozliczanie kilometrówki w programie jest prawidłowe?

zasady ogólne, tzw. książka

czy rozliczanie kilometrówki w programie jest prawidłowe?

Postprzez piotrros » 13.02.2010 19:48

Po wprowadzeniu faktur w oknie pojazdy trafiają one w całości do księgi dokumentów jako koszty. Przeglądałem forum i wyczytałem, że tak ma być. Jednakże jak dla mnie jest to nieprawidłowa praktyka. Zgodnie z pkt 13 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów (tak na marginesie przydałoby się zmienić nazwę na wydruku w księdze dokumentów do właściwej): "Wydatki z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika należy wpisywać w tej kolumnie po zakończeniu miesiąca na podstawie miesięcznego zestawienia poniesionych wydatków wynikających z faktur zawierających numer rejestracyjny tego pojazdu. Suma wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, w poszczególnych miesiącach, ustalona od początku roku podatkowego, nie może przekraczać kwoty wynikającej z ewidencji przebiegu pojazdu za ten sam okres, to jest kwoty wynikającej z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach przez właściwego ministra". Wynika z tego, że nie wprowadza się poszczególnych dokumentów do księgi, tylko księguje się je zbiorczo na koniec miesiąca i kwota zaliczona do kosztów w danym miesiącu oraz narastająco nie może przekraczać limitu przebiegu. Dalej, wydruk z okna pojazdy zawiera tylko informacje dotyczące danego miesiąca (koszty i trasy przejazdu), a powinien również zawierać informacje zbiorcze dotyczące poprzednich miesięcy w skali roku (jaki był limit w poszczególnych miesiącach i narastająco, ile już poszło w koszty poprzednio, ile pójdzie w danym miesiącu i ile pozostaje jescze do rozliczenia etc.).
piotrros
 
Postów: 27
Dołączył: 19.11.2009 21:48

Re: czy rozliczanie kilometrówki w programie jest prawidłowe?

Postprzez Pio » 21.02.2010 23:43

Nie zgadzam się.
Z przytoczonego fragmentu nie wynika, że ma być to zrobione zbiorczo, a jedynie, że suma nie powinna przekraczać jakieś wartości.

W Vatowcu odbywa się to dokumentami, ponieważ:
- to jest oprogramowanie i nie wymaga wielokrotnych ręcznych zapisów do ksiąg
- jest możliwość prowadzenia rozrachunków
- nie ma problemów z pełną rachunkowością
- jest możliwość prostej kontroli ewidencji przebiegu
- jest możliwość księgowania dokumentów, z których można naliczyć vat naliczony

dla zbiorówki wszystko to nie jest możliwe.
Pomysł zbiorczego dokumentu jest dobry dla księgowań ręcznych, a nie za pomocą oprogramowania.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: czy rozliczanie kilometrówki w programie jest prawidłowe?

Postprzez piotrros » 22.02.2010 22:37

Pio napisał(a):Nie zgadzam się.
Z przytoczonego fragmentu nie wynika, że ma być to zrobione zbiorczo, a jedynie, że suma nie powinna przekraczać jakieś wartości.


No akurat wynika: "(...) należy wpisywać w tej kolumnie po zakończeniu miesiąca na podstawie miesięcznego zestawienia poniesionych wydatków wynikających z faktur (...)". Czyli ma być miesięczne zestawienie faktur i na tej podstawie m. in. ma być dokonany wpis po zakończeniu miesiąca. Z rozporządzenia w sprawie PKPiR wynika zaś, że zestawienia służą do dokonywania zapisów zbiorczych i po to są prowadzone.

Pio napisał(a):W Vatowcu odbywa się to dokumentami, ponieważ:
- to jest oprogramowanie i nie wymaga wielokrotnych ręcznych zapisów do ksiąg
- jest możliwość prowadzenia rozrachunków
- nie ma problemów z pełną rachunkowością
- jest możliwość prostej kontroli ewidencji przebiegu
- jest możliwość księgowania dokumentów, z których można naliczyć vat naliczony

dla zbiorówki wszystko to nie jest możliwe.
Pomysł zbiorczego dokumentu jest dobry dla księgowań ręcznych, a nie za pomocą oprogramowania.


No właśnie, dlatego że jest to oprogramowanie, to powinno być to możliwe - wpis do księgi jedną kwotą na koniec miesiąca (amortyzacja też jest przenoszona kwotą zbiorczą). I dlatego że jest to oprogramowanie, to program winien pilnować, aby w danym miesiącu oraz narastająco do księgi przenieść odpowiednią kwotę kosztów. W ostatecznym rozrachunku to użytkownik winien decydować, co chce i jak przenosić do księgi. Wpis dokumentu w pojazdach tworzy rozrachunek, użytkownik decyduje tu czy odliczać vat czy nie, wpisuje trasy, a resztę robi program. Nigdy przecież nie uzyska się pełnej zgodności pomiędzy FK a PKPiR.
Poza tym jest kolumna "blk" - czy ją zanaczę czy nie i tak faktura trafia do księgi dokumentów.
piotrros
 
Postów: 27
Dołączył: 19.11.2009 21:48

Re: czy rozliczanie kilometrówki w programie jest prawidłowe?

Postprzez Pio » 23.02.2010 08:58

W jakim zakresie ten fragment odnosi się do dokumentów vatowskich ?
Czy w ogóle jest mowa o rozrachunkach i pełnej księgowości ?

Nie

On dotyczy wyłącznie uproszczonej i do tego nievatowców.
Jestem przeciwny tworzenia potworów.

Kolumna "blk" służy do blokady daty, żeby automat sam nie przenosił dokumentu do okresu kiedy koszty wyliczone będą wystarczające.
W EPP jest wydruk, który trzeba drukować co miesiąc.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: czy rozliczanie kilometrówki w programie jest prawidłowe?

Postprzez piotrros » 26.02.2010 21:51

Potwór nie potwór ...
Widzę, że my się nie do końca rozumiemy, ale zawsze można dojść do porozumienia. Po zabawie z kilometrówką mam taką koncepcję, co by wilk był syty i owca cała. A mianowicie w Pojazdach przydałyby się dwie nowe kolumny: "kategoria KD" (jak pusta to domyślna, ale użytkownik mógłby od razu wprowadzać kategorię, którą chce, a nie poprawić to dopiero w rejestrach vat) oraz "nie sumuj w EPP". W pojazdach można wprowadzić dokument typu DW bez kontrahenta, który nie trafia do VAT, ale trafia do KD. Czyli przy wszystkich dokumentach w pojazdach można by sobie wprowadzać kategorię, która wyłączałaby z wydruku i sumowania w księdze dokumentów, a na koniec miesiąca na podstawie limitu przebiegu mozna by wystawić DW, który trafiałby do księgi dokumentów jako koszt, ale nie byłby uwzględniany przy wydruku EPP. Nie zakłóca to obecnej koncepcji w programie, a każdy mógły robić jak uważa za stosowne. Bawiłem się również wyłączaniem autoprzenoszenia kilometrówki, ale wtedy dokumenty typu RU w ogóle nie trafiają do księgi dokumentów.
piotrros
 
Postów: 27
Dołączył: 19.11.2009 21:48

Re: czy rozliczanie kilometrówki w programie jest prawidłowe

Postprzez elvisprecel » 19.07.2010 11:15

Witam,
mam pytanie może banalne ale nie jestem ksiegowym i nie wiem jak sprawdzić czy Vatowiec poprawnie rozlicza mi kilometrówkę.
W roku poprzednim rozliczał na pierwszy rzut oka dobrze, bo faktury dopisywał do rejestru VAT i książki głównej w oparciu o kilometrówkę z pojazdów. Jako że faktur na paliwo miałem dużo a jeździłem mało (kilometry podawałem uczciwie bo nie zależy mi na dużych kosztach) wiele z nich powinno zostać nie rozliczonych pewnie. Na koniec roku w kilometrówce do przeniesienia pozostało zero chociaż w grudniu akurat kilometrówka wyszła wyższa niż udokumentowane koszty, ale to nie problem. Problem zauwazyłem w lutym, gdzie z kilometrówki wyszło marne 100 PLN a do rejestru VAT i książki głównej wskoczyło mi ok. 1100 PLN. Wszystkie nie rozliczone faktury za paliwo z końca roku 2009. Sprawdziłem zestawienie podatku dochodowego i koszty tam są rónież duże. Czy nie powinnio być tak, że gdy kilometrów robi się mało a faktur na paliwo jest dużo to nie powinny być rozliczane i nie wskakiwac do rejestru i ksiązki?
A tak przy okazji (choć to zupełnie inny temat) - czy można zwinąć zestawienie podatku dochodowego do 4 wierszy (kwartałów), jesli tak to w jaki sposób. Zestawienie VAT tak działa a w dochodowym zaznaczenie nad tabelą ze zaliczki kwartalne nic nie zmienia.
Pozdrawiam
elvisprecel
 
Postów: 2
Dołączył: 19.07.2010 07:53

Re: czy rozliczanie kilometrówki w programie jest prawidłowe

Postprzez Pio » 20.07.2010 21:44

Skoro dokumenty są zbędne (był komunikat, że brakuje kilometrów), to je usuwamy.
Program NIE może usuwać sobie dokumentów.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: czy rozliczanie kilometrówki w programie jest prawidłowe

Postprzez elvisprecel » 23.07.2010 11:31

Witam,
problem w tym że nie ma żadnych komunikatów związanych z kilometrami i fakturami za paliwo. Faktura "czeka" sobie na kilometry te dwa miesiące a jak się nie doczeka to i tak wskakuje do rejestru i książki i robi koszty. Moim zdaniem jesli się nie doczeka to nie powinna być rozliczana przy podatku dochodowym (nie powinna wchodzić w koszty).
Pozdrawiam
elvisprecel
 
Postów: 2
Dołączył: 19.07.2010 07:53

Re: czy rozliczanie kilometrówki w programie jest prawidłowe

Postprzez Pio » 23.07.2010 17:30

W źródłach mam następujący komunikat:

"Brakuje kilometrów do prawidłowego zaksięgowania kosztów eksploatacji w bieżącym roku !"

który wyskakuje jako czerwony alert. Komunikat powinien się pojawiać po sumowaniu.

Przetestuję jeszcze, czy aby na pewno zawsze się pojawia po przekroczeniu limitu.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: czy rozliczanie kilometrówki w programie jest prawidłowe

Postprzez dez » 19.12.2010 13:54

Witam!

U mnie pojawia się komunikat: "Brakuje kilometrów do prawidłowego zaksięgowania kosztów eksploatacji w bieżącym roku !". Czy to oznacza, że mam usunąć faktury zakupu paliwa, ew. nie wpisywać następnych?

Pozdrawiam
Przemek
dez
 
Postów: 20
Dołączył: 18.11.2010 15:00

Następna

Powróć do PKPiR

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości