Początki z vatowcem - mała firma produkcyjna

Forum ogólne, do zadawania pytań nie związanych z żadną powyższą kategorią

Początki z vatowcem - mała firma produkcyjna

Postprzez damian0708 » 08.12.2013 22:59

Witam serdecznie,

Na początek z racji iż jestem nową osobą na forum, chciałbym się przedstawić. Mam na imię Damian rozpocząłem właśnie działalność gospodarczą, mała firma produkująca biżuterię z półfabrykatów. Rozliczał się będę na zasadach ogólnych, nie będę vatowcem. Moja dotychczasowa praca w firmach opierała się głównie na programie subiekt. Obecnie w swojej działalności nie mogę sobie pozwolić na start z takimi kosztami jak zakup subiekta. Znalazłem natomiast właśnie program opisywany na tym forum Vatowiec, który jest bezpłatny za co pragnę serdecznie podziękować autorowi programu. Niestety dla mnie jako początkującego przedsiębiorcy jest dość skomplikowany i mało intuicyjny. Przeczytałem całą instrukcję obsługi, szukałem informacji również na tym forum. Myślę że doszedłem już jak robić komplementację produktu z towarów. Jednak mam jeszcze kilka pytań związanych z prowadzeniem takiej działalności w tym programie.

Program będzie służyć do wystawiania rachunków za sprzedaż gotowych produktów, wprowadzania faktur zakupowych (dostawcy półfabrykatów są na vat), prowadzenia ewidencji ilościowo - wartościowej oraz produkcji. Z tego co wyczytałem do tej pory mnie jako nie vatowca interesuje tylko "Księga Dokumentów". Lecz wpisywanie tam faktur zakupowych nie skutkuje wprowadzeniem materiału na stan (Być może ja coś robię nie tak).

Bardzo proszę o pomoc w kwestii:

- wprowadzenia faktury zakupowej tak aby jej pozycje trafiały na stan magazynu półfabrykatów (magazyn został już utworzony)

- podczas tworzenia komplementacji zauważyłem że gdy komponenty wprowadzone są do programu jako półprodukt to nie schodzą ze stanu, nie są również widoczne w magazynie. Jeżeli są wprowadzone jako produkt, są widoczne w magazynie i podczas produkcji schodzą poszczególne elementy ze stanu. Czy tak to ma być czy ja robię coś nie tak??

- na fakturach zakupowych będę miał często opakowania pewnych półproduktów, jak to zrobić aby 1 opakowanie danej pozycji było widoczne w magazynie jako 4szt? Generalnie rzecz biorąc będę miał np. zawieszka charms 1 opak. a w nim są 4 zawieszki, jedną bransoletkę robi się z jednej zawieszki więc potrzebował bym na magazynie opakowanie jako 4szt. Największe opakowania mają 200szt. na fakturze zakupowej widoczne jako opakowanie. Bardzo proszę o pomoc w tej kwestii.

- wchodząc w inwentaryzację nie mam widocznej żadnej pozycji pomimo iż w magazynie są widoczne, być może jest to efekt nie właściwego wprowadzenia FZ. Jak powinno to wyglądać i jak taką inwentaryzację wykonać. W końcu mamy grudzień, a ja zaczynam działalność więc na start pewnie będę musiał ją wykonać z zakupionych na start półfabrykatów.

- prowadzić muszę również KPiR z tego co czytałem w tym programie również można to prowadzić. Czy jest jakiś sposób aby do ksigowości wydrukować miesięczne zestawienie rachunków. Wiadomo że rachunki pojedyncze to duże koszty księgowości, w większości przypadków płaci się za ilość dokumentów. Księgowa powiedziała że najlepszym wyjściem jest kasa fiskalna bo otrzymywała by ode mnie jedynie miesięczny raport kasowy. Ale może jest taka możliwość w programie.

- chyba najważniejsze pytanie, jak ustawić program aby współpracował z firmą bez vat? Czytałem opis z jakimiś numerami w temacie vatowiec dla nie vatowca ale szczerze nic z tego nie zrozumiałem. Czy mógłbym prosić o pomoc również w tej kwestii?

Przepraszam za moją dużą nie wiedzę, jak również w większości przypadków zapewne błahe pytania, ale siedzę nad tym programem już 5-ty dzień. Trochę rzeczy mniej więcej udało mi się ogarnąć ale tak czy inaczej wolę się upewnić u osób które się na tym znają.
damian0708
 
Postów: 4
Dołączył: 08.12.2013 11:36

Re: Początki z vatowcem - mała firma produkcyjna

Postprzez kris6112 » 09.12.2013 22:15

damian0708 napisał(a):Witam serdecznie,

- wprowadzenia faktury zakupowej tak aby jej pozycje trafiały na stan magazynu półfabrykatów (magazyn został już utworzony)


1.Otwierasz vatowca -klikasz-dokumenty/ ponieważ nie jesteś Vatowcem wpisujesz bezpośrednio do PKPiR/-księga dokumentów-dodaj/wypełniasz stosowne rubryki/następnie-specyfikacja-/wypełniasz stosowne rubryki/ w tym trzecia kolumna: M/magazyn/ wybierasz z tych które założyłeś ten do którego chcesz wrzucić produkt zakupiony.



- podczas tworzenia komplementacji zauważyłem że gdy komponenty wprowadzone są do programu jako półprodukt to nie schodzą ze stanu, nie są również widoczne w magazynie. Jeżeli są wprowadzone jako produkt, są widoczne w magazynie i podczas produkcji schodzą poszczególne elementy ze stanu. Czy tak to ma być czy ja robię coś nie tak??
niestety nie mam produkcji niech ktoś inny pomoże ale z tego co pamiętam wałkowane na forum

- na fakturach zakupowych będę miał często opakowania pewnych półproduktów, jak to zrobić aby 1 opakowanie danej pozycji było widoczne w magazynie jako 4szt? Generalnie rzecz biorąc będę miał np. zawieszka charms 1 opak. a w nim są 4 zawieszki, jedną bransoletkę robi się z jednej zawieszki więc potrzebował bym na magazynie opakowanie jako 4szt. Największe opakowania mają 200szt. na fakturze zakupowej widoczne jako opakowanie. Bardzo proszę o pomoc w tej kwestii.

jw
- wchodząc w inwentaryzację nie mam widocznej żadnej pozycji pomimo iż w magazynie są widoczne, być może jest to efekt nie właściwego wprowadzenia FZ. Jak powinno to wyglądać i jak taką inwentaryzację wykonać. W końcu mamy grudzień, a ja zaczynam działalność więc na start pewnie będę musiał ją wykonać z zakupionych na start półfabrykatów.


jak pojawią się produkty w magazynie to inwenteryzacja jest do zrobienia
- prowadzić muszę również KPiR z tego co czytałem w tym programie również można to prowadzić. Czy jest jakiś sposób aby do ksigowości wydrukować miesięczne zestawienie rachunków. Wiadomo że rachunki pojedyncze to duże koszty księgowości, w większości przypadków płaci się za ilość dokumentów. Księgowa powiedziała że najlepszym wyjściem jest kasa fiskalna bo otrzymywała by ode mnie jedynie miesięczny raport kasowy. Ale może jest taka możliwość w programie.
-patrz pkt 1 księgowa do czego Ci jak sam wprowadzasz do KPiR no chyba że doradzić skontrolować...skasować.

- chyba najważniejsze pytanie, jak ustawić program aby współpracował z firmą bez vat? Czytałem opis z jakimiś numerami w temacie vatowiec dla nie vatowca ale szczerze nic z tego nie zrozumiałem. Czy mógłbym prosić o pomoc również w tej kwestii?
po prostu nie księgujesz w ewidencji VAT zatem nic nie ustawiasz o ile pamiętam...
kris6112
 
Postów: 220
Dołączył: 18.03.2008 10:52

Re: Początki z vatowcem - mała firma produkcyjna

Postprzez damian0708 » 10.12.2013 15:27

Dzięki śliczne za odpowiedź. Próbuję wprowadzać dokumenty tak jak napisałeś lecz nie wszystko wychodzi tak jak powinno. Zapewne jest to wynik tego że gdzieś nie wprowadzam dobrych oznaczeń. Generalnie rozumiem iż każdy dokument zakupu czy sprzedaży wprowadzam do Księgi Dokumentów, lecz jak to oznaczyć aby pozycja z danej FV trafiła automatycznie do Środków Trwałych? Bo rozumiem że tak to powinno działać.

Gdyby jeszcze znalazł się ktoś kto wie jak wprowadzać na magazyn z faktury zakupowej towar który jest w opakowanie a na magazynie jest potrzebna dana ilość szt. Przykładowo 1 opakowanie to 200szt. Widziałem w programie ilość magazynowa lecz jej zmiana, zmienia również ilość na FZ. Szukałem na forum lecz niestety nie znalazłem :(
damian0708
 
Postów: 4
Dołączył: 08.12.2013 11:36

Re: Początki z vatowcem - mała firma produkcyjna

Postprzez kris6112 » 10.12.2013 16:10

Nie, tak nie powinno. Środki trwałe to osobna ewidencja. Na dodatek nigdy nie jest ich nie wiadomo ile zatem kilka- kilkanaście. Więc do czego tu automat? Potrzebny tylko do samej amortyzacji oczywiście.

Otwierasz: Vatowiec-twojafirma-dokumenty-środkitrwałe -prawy klawisz myszy /menu kontekstowe/ wybierasz: dodaj i wypełniasz rubryczki. Najeżdżając myszką /strzałką/i klikając na pole w tabeli masz też podpowiedź/opis w stopce co i jak dodatkowo jeżeli nie jesteś pewien czy wszystko wiesz zawsze możesz kliknąć na górze guzik: pomoc-opis i wyświetli się opis aktualnie otworzonej tabeli.... np przy środkach trwałych:

"Środki Trwałe

Na pierwszy rzut oka widać, że ewidencja środków trwałych została maksymalnie uproszczona.

Okienko składa się z dwóch tabelek, wykazu środków trwałych i ewidencji odpisów amortyzacyjnych.
Zapewne największe zainteresowanie wzbudza ta druga, która może być wypełniana ręcznie lub automatycznie.
W tym miejscu wypada zaproponować samodzielne sprawdzenie działania automatu.

Przed zapisem do środków trwałych trzeba zaksięgować sam zakup. Jeżeli wartość netto zakupu przekracza 3500 zł, to księgujemy fakturę VAT do rejestru VAT zakupu z kategorią C oraz do Księgi Dokumentów z kategorią wyłączającą z kosztów np. Q, U. Wówczas kwota podatku VAT zostanie właściwie przeniesiona do VAT-7 i nie powielimy kosztów, bo po rozpoczęciu amortyzacji kosztem będą odpisy. Jeżeli wartość zakupu jest niższa niż 3500, to należy podjąć decyzję o ewentualnym wprowadzeniu na wyposażenie.

Ogólnie mamy następujące rozwiązania:

1. środki trwałe - wartość powyżej 3500
ewidencja środków trwałych metodami:
- metody liniowej
- metody degresywnej
- metody dowolnej innej
- zmianę wartości środka
w efekcie automatycznie generuje Notę z odpisami amortyzacyjnymi

2. wyposażenie - wartość poniżej 3500 i ( większa od 1500 lub użytkowanie dłuższe od roku )
- wypełniamy specyfikację faktury zakupy ze wskazaniem magazynu "Wyposażenie"
3. koszt jednorazowy - mniejsza od 1500 i użytkowanie krótsze od roku
- wystarczy uproszczone księgowanie faktury (lub w ŚT ze stawką 999,99)
4. leasing operacyjny - amortyzacja na pełnej rachunkowości
- dochodzi odpowiednia dekretacja faktury czynszowej"

reszta w wyszukiwarce....
kris6112
 
Postów: 220
Dołączył: 18.03.2008 10:52

Re: Początki z vatowcem - mała firma produkcyjna

Postprzez edi67 » 10.12.2013 16:59

damian0708 napisał(a):Dzięki śliczne za odpowiedź. Próbuję wprowadzać dokumenty tak jak napisałeś lecz nie wszystko wychodzi tak jak powinno. Zapewne jest to wynik tego że gdzieś nie wprowadzam dobrych oznaczeń. Generalnie rozumiem iż każdy dokument zakupu czy sprzedaży wprowadzam do Księgi Dokumentów, lecz jak to oznaczyć aby pozycja z danej FV trafiła automatycznie do Środków Trwałych? Bo rozumiem że tak to powinno działać.

Gdyby jeszcze znalazł się ktoś kto wie jak wprowadzać na magazyn z faktury zakupowej towar który jest w opakowanie a na magazynie jest potrzebna dana ilość szt. Przykładowo 1 opakowanie to 200szt. Widziałem w programie ilość magazynowa lecz jej zmiana, zmienia również ilość na FZ. Szukałem na forum lecz niestety nie znalazłem :(


Trzeba byłoby to sprawdzić praktycznie, ale faktury zakupowe być może lepiej byłoby wpisywać do rejestru VAT (tylko odpowiednio ustawić kategorie - o ile będzie to potrzebne).

Odnośnie 2 pytania - dane z faktury zakupowej możesz sobie wprowadzać jak chcesz.
Jeśli kupujesz zawieszki na palety (1 paleta, w cenie 1000 zl, to 500 zawieszek) to możesz przecież od razu wprowadzić zawieszka, cena 2 zł, 500 szt., zamiast zawieszka, cena 1000 zł, 1 paleta.
To jak sobie rozbijasz faktury to twoja sprawa.
Serdeczne pozdrowienia :)
Edward.


Poszukujesz pomocy - zajrzyj na http://vatowiec.wikia.com/
Pomóż od nowa napisać Społeczną Instrukcję Vatowca

W wolnych chwilach przenoszę starą wersję wiki, pomóź, jeśli masz ochotę...
edi67
 
Postów: 850
Dołączył: 18.12.2007 22:22

Re: Początki z vatowcem - mała firma produkcyjna

Postprzez damian0708 » 11.01.2014 21:34

Witam,

Wprowadziłem faktury zakupowe zgodnie z waszą sugestią w rejestr VAT. Wprowadzając do księgi dokumentów nie zgadzały się kwoty, program przelicza jakiś zysk i koszt od razu podczas wprowadzania. Nurtuje mnie jeszcze tylko ustawienie programu dla firmy nie będącej na vat. Szkoda że program podczas tworzenia nowej firmy nie ma możliwości wyboru czy jest się vatowcem czy nie. W każdym razie, podczas produkcji pokazują mi się w komplementacji ceny netto, prawdę mówiąc wszędzie są tylko widoczne ceny netto. Przy chęci rozliczenia KPiR również są kwoty netto, utrudnia to bardzo prowadzenie księgowości. Czy mógłby ktoś podpowiedzieć, co zmienić aby program był przyjazny dla nie vatowca? Mam już wprowadzone faktury na których jest bardzo dużo pozycji, zrobioną inwentaryzację także nie chciałbym tego utracić.

Bardzo proszę o pomoc
damian0708
 
Postów: 4
Dołączył: 08.12.2013 11:36

Re: Początki z vatowcem - mała firma produkcyjna

Postprzez Pio » 12.01.2014 02:03

Proszę sprawdzić: menu System->Stałe programów->Czy magazyn od NETTO ?

W Vatowcu większość ustawień specyficznych dla działalności gospodarczej zmienia się w trakcie jej trwania.
Przykładowo, firma może się bezboleśnie zmieniać z uproszczonej do pełnej i do ryczałtu w każdym kierunku w dowolnym miesiącu roku.
Właśnie dlatego nie pyta się na początku, bo początek może być praktycznie powtarzany wiele razy :)

To podejście pozwala na zachowanie jednego programu (bazy danych !!!) dla każdej formy działalności gospodarczej,
co dla pewnych osób może być szokiem i na pewno wkurza firmy produkujące oprogramowanie :)
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Początki z vatowcem - mała firma produkcyjna

Postprzez damian0708 » 12.01.2014 13:21

Niestety nie ma takiej pozycji w stałych programu. Zmieniłem jedynie "Czy sprzedaż od NETTO" oraz "Czy zakup od netto" na wartości "NIE". Nie zmieniło to jednak cen w magazynie ani komplementacji. KPiR nadal od netto :(

Mam jeszcze jedno pytanko które wyszło w sumie w procesie produkcji. Mianowicie czy jest możliwość wprowadzenia ceny ewidencyjnej z większą ilością miejsc po przecinku? Niestety lecz podczas wprowadzania artykułów pakowanych po kilkaset szt. Wprowadziłem cenę jednostkową np. 0,001364 aby mieć na magazynie liczbę sztuk odpowiednią do opakowania. Podczas komplementacji, cena ewidencyjna wynosi 0,00 i nie wlicza się do kosztu wykonania produktu.
Ostatnio edytowany przez damian0708, 12.01.2014 15:03, edytowano w sumie 1 raz
damian0708
 
Postów: 4
Dołączył: 08.12.2013 11:36


Powróć do rozmaitości

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 39 gości

cron