kasa, banki, waluty, kursy walut etc.

Forum ogólne, do zadawania pytań nie związanych z żadną powyższą kategorią

kasa, banki, waluty, kursy walut etc.

Postprzez Renegade » 27.12.2008 21:01

Kilka kwestii (dotyczy głównie prowadzących KPIR):
1) wyciąg bankowy w PLN - jak na wyciągu bankowym są opłaty bankowe i kapitalizacja odsetek, to do księgi dokumentów trafia jeden dokument (WB) na obydwie kwoty - akurat napierw wprowadziłem opłaty bankowe a potem odsetki, więc w opis ZG mam "opłaty bankowe" - może by domyślnie dla wyciągów bankowych w PLN przyjąć domyślny opis ZG "przychody/koszty bankowe"?
2) jak na wyciągu walutowym są zarówno różnice kursowe dodatnie, jak i ujemne, to do księgi wpada jeden dokument o opisie ZG "różnice kursowe" ale per saldo (czyli jest tylko jedna kwota albo nadwyżka różnic dodatnich, albo nadwyżka różnic ujemnych). Moim zdaniem jest to błędne, gdzyż różnice ujemne zwiększają koszty, a dodatnie zwiększają przychody. Z przepisów nie wynika aby podatnik mógł sobie robić kompensatę między nimi. Jest to uproszczenie nie znajdujące oparcia w przepisach (mimo że dochód wychodzi taki sam). Dlatego proponowałbym aby były księgowane obydwie kwoty różnic.
3) jak na wyciągu walutowym oprócz różnic kursowych są jeszcze opłaty bankowe, to one również pojawiają się w księdze dokumentów na dokumencie różnic kursowych (jak przypuszczam, bo nie sprawdzałem, to odsetki przychodowe też by tu weszły). Postuluje się za tym aby tworzony był osobny dokument WB na przychody/koszty bankowe dotyczące rachunku walutowego, a osobny na różnice kursowe.
4) dodając operację do wyciągu walutowego, program domyślnie podpowiada jako datę transakcji datę wyciągu. I teraz przy wyciągu miesięcznym ( z ostaniego dnia), kiedy operacje były z dni wcześniejszych, jeżeli napierw nie zmienimy daty operacji, lecz wpiszemy kwotę operacji, to zostanie ona dodana do bazy. Po zmianie daty następuje kolejny wpis, a efekty można zobaczyć pod przyciskiem FIFO, gdzie będą widnieć wszystkie wpisy i te z daty domyslnej bez kursu i te poprawione przez nas i w końcu można się pogubić (program też się gubi) - może źle to określam, ale dzisiaj z dziesięć razy wieszał mi się program przy operacjach walutowych na bankach - usuwanie wpisów jak i całego wyciągu nie pomagało - w końcu w system/tabele wcyciąłem wszystkie dane i program zaczął chodzić normalnie. Nie wiem co tu sugerować i o co chodzi. I znowóż to samo, przy próbie dodania rozchodu z banku walutowego program się wiesza i nic nie pomaga, tak że nie da się dalej pracować.
5) tu było coś o wielowalutowości, ale to wyciąłem, gdyż było to skutkiem mojej niewiedzy
6) dlaczego w kasy/banki nie można wpisywać/wybierać kursu według takich samych zasad jak przy fakturach w operacjach walutowych, tylko wpisywać ręcznie? - dla wyliczenia różnic kursowych jest to istotna informacja jaki kurs użyto przy wpłacie/zapłacie. Poza tym mimo że kursy są w programie, to trzeba wchodzić w kursy walutac i sprawdzać kurs na dany dzień i dopiero go wpisać.
7) brak drukowanego dokumentu na różnice kursowe - zapis różnic jest powiązny z wyciągiem bankowym, ale z wydruku wyciągu (raportu), to nie wynika.
8) czy dla transakcji walutowych można domyślnie wprowadzić, aby vatowiec podpowiadał kurs średni NBP dla danej waluty z ostaniego dnia roboczego poprzedzającego dzień transacji (zakupy/sprzedaż/kasy i banki w walucie).
cdn.
Renegade
 
Postów: 37
Dołączył: 16.12.2008 14:06

Re: kasa, banki, waluty, kursy walut etc.

Postprzez Pio » 29.12.2008 18:35

Renegade napisał(a):Kilka kwestii (dotyczy głównie prowadzących KPIR):
1) wyciąg bankowy w PLN - jak na wyciągu bankowym są opłaty bankowe i kapitalizacja odsetek, to do księgi dokumentów trafia jeden dokument (WB) na obydwie kwoty - akurat napierw wprowadziłem opłaty bankowe a potem odsetki, więc w opis ZG mam "opłaty bankowe" - może by domyślnie dla wyciągów bankowych w PLN przyjąć domyślny opis ZG "przychody/koszty bankowe"?

Spróbuję przerzucić opisy do stałych.

2) jak na wyciągu walutowym są zarówno różnice kursowe dodatnie, jak i ujemne, to do księgi wpada jeden dokument o opisie ZG "różnice kursowe" ale per saldo (czyli jest tylko jedna kwota albo nadwyżka różnic dodatnich, albo nadwyżka różnic ujemnych). Moim zdaniem jest to błędne, gdzyż różnice ujemne zwiększają koszty, a dodatnie zwiększają przychody. Z przepisów nie wynika aby podatnik mógł sobie robić kompensatę między nimi. Jest to uproszczenie nie znajdujące oparcia w przepisach (mimo że dochód wychodzi taki sam). Dlatego proponowałbym aby były księgowane obydwie kwoty różnic.

OK, da się zrobić :)

3) jak na wyciągu walutowym oprócz różnic kursowych są jeszcze opłaty bankowe, to one również pojawiają się w księdze dokumentów na dokumencie różnic kursowych (jak przypuszczam, bo nie sprawdzałem, to odsetki przychodowe też by tu weszły). Postuluje się za tym aby tworzony był osobny dokument WB na przychody/koszty bankowe dotyczące rachunku walutowego, a osobny na różnice kursowe.

Musimy wymyślić inną metodę.

4) dodając operację do wyciągu walutowego, program domyślnie podpowiada jako datę transakcji datę wyciągu. I teraz przy wyciągu miesięcznym ( z ostaniego dnia), kiedy operacje były z dni wcześniejszych, jeżeli napierw nie zmienimy daty operacji, lecz wpiszemy kwotę operacji, to zostanie ona dodana do bazy. Po zmianie daty następuje kolejny wpis, a efekty można zobaczyć pod przyciskiem FIFO, gdzie będą widnieć wszystkie wpisy i te z daty domyslnej bez kursu i te poprawione przez nas i w końcu można się pogubić (program też się gubi) - może źle to określam, ale dzisiaj z dziesięć razy wieszał mi się program przy operacjach walutowych na bankach - usuwanie wpisów jak i całego wyciągu nie pomagało - w końcu w system/tabele wcyciąłem wszystkie dane i program zaczął chodzić normalnie. Nie wiem co tu sugerować i o co chodzi. I znowóż to samo, przy próbie dodania rozchodu z banku walutowego program się wiesza i nic nie pomaga, tak że nie da się dalej pracować.

Biorę na warsztat, dzięki za info.

5) tu było coś o wielowalutowości, ale to wyciąłem, gdyż było to skutkiem mojej niewiedzy

OK

6) dlaczego w kasy/banki nie można wpisywać/wybierać kursu według takich samych zasad jak przy fakturach w operacjach walutowych, tylko wpisywać ręcznie? - dla wyliczenia różnic kursowych jest to istotna informacja jaki kurs użyto przy wpłacie/zapłacie. Poza tym mimo że kursy są w programie, to trzeba wchodzić w kursy walutac i sprawdzać kurs na dany dzień i dopiero go wpisać.

Program wyciąga kursy księgowe, proszę oznaczyć wybrane tabele jako "K".

7) brak drukowanego dokumentu na różnice kursowe - zapis różnic jest powiązny z wyciągiem bankowym, ale z wydruku wyciągu (raportu), to nie wynika.

Jakieś propozycje ?

8) czy dla transakcji walutowych można domyślnie wprowadzić, aby vatowiec podpowiadał kurs średni NBP dla danej waluty z ostaniego dnia roboczego poprzedzającego dzień transacji (zakupy/sprzedaż/kasy i banki w walucie).
cdn.

Czyt. pkt.6
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: kasa, banki, waluty, kursy walut etc.

Postprzez Renegade » 31.12.2008 20:43

Pio napisał(a):
Renegade napisał(a):(...)
3) jak na wyciągu walutowym oprócz różnic kursowych są jeszcze opłaty bankowe, to one również pojawiają się w księdze dokumentów na dokumencie różnic kursowych (jak przypuszczam, bo nie sprawdzałem, to odsetki przychodowe też by tu weszły). Postuluje się za tym aby tworzony był osobny dokument WB na przychody/koszty bankowe dotyczące rachunku walutowego, a osobny na różnice kursowe.

Musimy wymyślić inną metodę.

Może jakiś osobny rodzaj dokument na różnice kursowe, np. nota
6) dlaczego w kasy/banki nie można wpisywać/wybierać kursu według takich samych zasad jak przy fakturach w operacjach walutowych, tylko wpisywać ręcznie? - dla wyliczenia różnic kursowych jest to istotna informacja jaki kurs użyto przy wpłacie/zapłacie. Poza tym mimo że kursy są w programie, to trzeba wchodzić w kursy walutac i sprawdzać kurs na dany dzień i dopiero go wpisać.

Program wyciąga kursy księgowe, proszę oznaczyć wybrane tabele jako "K".

8) czy dla transakcji walutowych można domyślnie wprowadzić, aby vatowiec podpowiadał kurs średni NBP dla danej waluty z ostaniego dnia roboczego poprzedzającego dzień transacji (zakupy/sprzedaż/kasy i banki w walucie).

Czyt. pkt.6

Jak mamy rachunek w walucie obcej i następuje wpłata od kontrahenta (nie sprawdzałem, gdy my komuś płacimy, ale pewnie tak samo), to po wpisaniu kwoty, daty, kontrahenta i dokumentu program wyciąga sobie kurs i wyliczy różnice kursowe (przy czym pobiera kurs obowiązujący na dany dzień dla danej waluty, której tabela jest oznaczona K). Ale co z tego, jak żadna kolumna dotycząca kursu waluty nie wypełnia się, a program dla potrzeb rozchodu nie zapisuje w takim przypadku kursu przychodu (pod FIFO mam wpływ po kursie 0,00000). Czyli pole "kurs waluty dla rozchodowania" dla właściwego działania FIFO i tak trzeba wypełnić ręcznie, po wcześniejszym odszukaniu kursu w tabeli. Dlatego przydałaby się kolumna "rodzaj kursu" i "data kursu" tak jak to jest przy fakturach walutowych (data operacji walutowej z reguły nie jest tożsama z datą kursu, a poza tym każdy sobie wybierze czy chce kurs średni NBP, czy kurs swojego banku) - czyli swego rodzaju półautomat. Nie mówiąc już o tym że przyjęty sposób podpowiadania kursu waluty obowiązującego w dniu "daty transakcji" jest błędny, gdyż właściwym jest tu kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedającego dzień przeprowadzenia transakcji, stąd moja sugestia aby program domyślnie podpowiadał kurs średni NBP z ostatniego dania roboczego poprzedzającego dzień przeprowadzenia operacji (co będzie zgodne z VAT, podatkami dochodowymi i rachunkowością - oczywiście są wyjątki, które będzie trzeba poprawiać ręcznie).
Dobra, a teraz konkretne propozycje:
- przyjęcie, że tabele kursów oznaczone literą K, są tabelami domyślnymi (przykładowo przyjmijmy, że będą to tabele kursów średnich),
- po wyborze waluty (również wtedy, gdy waluta jest przypisana do kontrahenta), kolumna "rodzaj kursu" automatycznie przyjmuje wartość tabeli oznaczonej jako K (czyli u nas kurs średni dla danej waluty),
- dodanie w bankach i kasie kolumny "rodzaj kursu" i "data kursu"
- dodanie w operacjach walutowych, przy kasie i banku kolumny "tabela kursów",
- po kliknięciu w kolumnę "tabela kursów" otwiera się słownik "kursy walut", skąd wybieramy kurs dla interesującej nas daty (domyślnie znacznik ustawiony na tabeli, która jest zgodna z wybranym "rodzajem kursu" i na ostatniej pozycji tej tabeli), po zaakceptowaniu kolumna ta wypełni się tym, co będzie wpisane w uwagach (np. numerem tabeli NBP),
- kolumna "data kursu" będzie nieedytowalna, lecz wypełniana automatycznie, po wypełnieniu "tabeli kursów".
Reasumując, użytkownik w 99% typowych sytuacji po wyborze waluty wybierałby tylko kurs w "tabela kursów", a resztę wyliczałby program.
7) brak drukowanego dokumentu na różnice kursowe - zapis różnic jest powiązny z wyciągiem bankowym, ale z wydruku wyciągu (raportu), to nie wynika.

Jakieś propozycje ?

Przykład zestawienia miesięcznego na różnice kursowe, dotyczące zapłat/wpłat za faktury:
- Lp.
- data wpłaty/zapłaty
- kwota wpłaty/zapłaty w walucie
- kurs waluty
- data waluty
- tabela
- wartość wpłaty/zapłaty w PLN
- Kontrahent
- Data dokumentu
- Nr dokumentu
- Kwota dokumentu
- waluta dokumentu
- kurs waluty
- data waluty
- tabela
- wartość w PLN
- różnice kursowe dodatnie
- różnice kursowe ujemne.

Nad kolejnością trzeba by podywagować. Jeszcze pozostaje kwestia, czy na różnice będzie osobny dokument (np. zbiorcza nota za cały miesiąc) czy nie. A oprócz tego osobne zestawienie na różnice kursowe od własnych środków i kompensaty (do kompensat jescze nie doszedłem, a różnic od włąsnych środków nie mogę rozgryźć).
Renegade
 
Postów: 37
Dołączył: 16.12.2008 14:06

Re: kasa, banki, waluty, kursy walut etc.

Postprzez Pio » 04.01.2009 09:09

Proszę pobrać i zainstalować http://pk.inet.pl/br32test.exe

Po zainstalowaniu System->Definicje XML->Import->RAPDEF.
Następnie Zestawienia->Raporty Definiowane->Import XML->C:\BR\PROGRAMY\HELP\<Różnice kursowe>

Data waluty musi pozostać tak jak jest :(
Dane słownikowe, czyli również kursy walut są danymi pomocniczymi/domyślnymi, a nie wymaganymi.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: kasa, banki, waluty, kursy walut etc.

Postprzez Renegade » 06.01.2009 01:55

Pio napisał(a):Data waluty musi pozostać tak jak jest :(
Dane słownikowe, czyli również kursy walut są danymi pomocniczymi/domyślnymi, a nie wymaganymi.

Jeśli chodzi o datę waluty, to rozumiem, iż nic się z tym nie da zrobić. Tylko nie rozumiem, czy chodzi o to, że nie można w programie generalnie wprowadzić podpowiadania daty kursu waluty z moimi sugestiami (np. średniego NBP), czy chodzi również o to, że w kasie/banku nie da się nic zrobić, czyli nie można dodać kolumny "rodzaj kursu" i "daty kursu" (tak jak to jest przy fakturach). Bo o ile pierwsze ograniczenie można przeżyć, to o tyle drugie ograniczenie będzie porażką. Na chwilę obecną w kasie/banku mamy "datę transakcji", która na rachunku walutowym nigdy nie będzie się pokrywać z datą zastosowanego przez program i podpowiadanego kursu waluty. Mamy kolumnę "Kurs transakcji walutowej", ale trzeba go klepać ręcznie(oczywiście najpierw trzeba sprawdzić z którego dnia - przy fakturach można przynajmniej wybrać rodzaj kursu i datę i program go zczyta, co ogranicza liczbę błędów). Teraz kwestia ewentualnega sprawdzania - ani nie wiadomo jaki rodzaj kursu został wklepany, ani na jaki dzień - czyli znowóż trzeba szukać po tabelach, jaki kurs miał być właściwy, a następnie porównywać, czy taki kurs był wklepany. A teraz może prosty przykład dla rachunku walutowego w EUR:
- wystawiliśmy fakturę z datą 2008-12-02 na 500 EUR i przeliczamy ją wg kursu średniego NBP 3,8432 z dnia 2008-12-01 (1921,60 PLN)
- zapłata wpływa na rachunek 2008-12-12 i przeliczamy ją wg kursu średniego NBP 3,9703 z dnia 2008-12-11 (1985,15 PLN)
- powstają ujemne różnice kursowe 63,55 PLN
- dostaliśmy fakturę zakupu na 300 EUR z dnia 2008-12-09 i przeliczyliśmy ją wg kursu średniego NBP z dnia 2008-12-08, czyli 3,8686 (1160,58 PLN),
- zapłaciliśmy za tę fakturę 2008-12-16 z otrzymanej wcześnie zapłaty stosując kurs średni NBP z 2008-12-15, czyli 4,0489 (1214,67 PLN),
- powstają ujemne różnice kursowe przy zapłacie 54,09 PLN
- powstają dodatnie różnice kursowe od własnych środków 23,51 PLN.
To są proste 2 transakcje, a teraz przy 10 takich jak sprawdzić prosto czy zastosowano wałaściwy kurs przy wpłacie/zapłacie, jeżeli do dyspozycji w kasie/banku mamy tylko kolumnę "kurs transakcji walutowejj" (ani dnia kursu, ani rodzaju kursu). Strach się bać
Renegade
 
Postów: 37
Dołączył: 16.12.2008 14:06

Re: kasa, banki, waluty, kursy walut etc.

Postprzez Renegade » 06.01.2009 03:09

Pio napisał(a):Proszę pobrać i zainstalować http://pk.inet.pl/br32test.exe

Po zainstalowaniu System->Definicje XML->Import->RAPDEF.
Następnie Zestawienia->Raporty Definiowane->Import XML->C:\BR\PROGRAMY\HELP\<Różnice kursowe.

Takżem uczynił. Pierwsza i podstawowa kwestia brakuje na zestawieniu sumowania róźnic za dany miesiąc (te dwie kolumny będą istotne przy księgowaniu zbiorczym na podstawie tego zestawienia - a dalej nie wiem w świetle poprzednich postów, czy będzie osobny dokument na różnice kursowe, czy też nie). Dalej, jeśli o chodzi o mnie, to kolumna "kwota rachunku" i "waluta rachunku" nic nie wnoszą do zestawienia jeżeli brakuje daty i kursu waluty zapłaty/wpłaty (bo na tej podstawie można sobie dopiero szybko wyliczyć i sprawdzić różnice - i bardziej tu by się przydało konto FK, aczkolwiek kolumny te mogą zostać dla KPiR, ale może na końcu). Nie wiem co tu jest kolumną filtrującą, ale powinna nią być domyślnie kolumna "data" (gdyż wtedy powstają różnice kursowe). Poza tym z uwagi na uniwersalne zastosowanie tego zestawienia powinno się zmienić nazwy niektórych kolumn i przyjąć następujące: zamiast "data" - "data wpłaty/zapłaty", zamiast "kwota zapłacona" - "kwota wpłacona/zapłacona", zamiast "waluta zapł." - "waluta wpłaty/zapłaty", "kwota do zapłaty" - "kwota do wpłaty/zapłaty". Poza tym do szczęścia na początku tabeli brakuje "kurs waluty wpłatly/zapłaty" i "kwota wpłaty/zapłaty w PLN" (o czym wpominałem wcześniej). Oprócz tego obecną kolumę "kwota do zapłaty" proponuję rozbić na dwie: "należność w walucie" i "zobowiązanie w walucie" (dla przejrzystości wydruku). I jeszcze dodać linie rodzielające pomiędzy wierszami i będzie pięknie (albo prawie pięknie).

I na koniec jeszcze kwestia numeru dokumentu - ja już wcześnie składałem uwagi - i teraz na zestawieniu różnic wszystkie numery mam poprzedzone przedrostkiem FA i teraz kwestia jest taka, czy to ma oznaczać ogólnie, że chodzi o fakturę, czy o rodzaj dokumentu, czy o numer dokumentu, bo już się pogubiłem (bo: w rejestrze walutowym mam fakturę w RD oznaczoną FN i numer 2008/02, w zestawieniu różnic kursowych ma ona postać FA 2008/2, a w rejestrze VAT FN 2008/02; dalej: w rejestrze walutowym mam fakturę w RD oznaczoną FA i numer 2008/2, w rejestrze VAT ma ona postać FA FA2008/2 (bo FA dodałem do stałej numeracji), a w zestawieniu różnic kursowych ma ona postać FA 2008/2). I teraz się pogubiłem.
Renegade
 
Postów: 37
Dołączył: 16.12.2008 14:06

Re: kasa, banki, waluty, kursy walut etc.

Postprzez Pio » 06.01.2009 17:47

Renegade napisał(a):Jeśli chodzi o datę waluty, to rozumiem, iż nic się z tym nie da zrobić. ...


Teoretycznie wszystko można zrobić, ale budowa oprogramowania sprowadza się do kompromisów.

Sugestie odnośnie NBP zostały wprowadzone, po prostu proszę sprawdzić.
Data waluty w banku ma sens tylko dla kont walutowych i to nie zawsze, więc muszę przemyśleć, czy jest potrzebna-niezbędna.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: kasa, banki, waluty, kursy walut etc.

Postprzez Pio » 06.01.2009 17:50

Renegade napisał(a):Takżem uczynił. Pierwsza i podstawowa kwestia brakuje na zestawieniu sumowania .....


Raport Definiowany, to taki raport, w którym można wykonywać dowolne zmiany,
więc zapraszam do poprawek w/g własnych potrzeb.

Renegade napisał(a):I na koniec jeszcze kwestia numeru dokumentu - ja już wcześnie składałem uwagi - i teraz na zestawieniu różnic wszystkie numery mam poprzedzone przedrostkiem FA i teraz kwestia jest taka, czy to ma oznaczać ogólnie, że chodzi o fakturę, czy o rodzaj dokumentu, czy o numer dokumentu, bo już się pogubiłem (bo: w rejestrze walutowym mam fakturę w RD oznaczoną FN i numer 2008/02, w zestawieniu różnic kursowych ma ona postać FA 2008/2, a w rejestrze VAT FN 2008/02; dalej: w rejestrze walutowym mam fakturę w RD oznaczoną FA i numer 2008/2, w rejestrze VAT ma ona postać FA FA2008/2 (bo FA dodałem do stałej numeracji), a w zestawieniu różnic kursowych ma ona postać FA 2008/2). I teraz się pogubiłem.


W tym raporcie NIE MA kolumny z rodzajem dokumentu, czyli to co widać, to kolumna NDK - numer dokumentu księgowego.
Innymi słowy, ani program, ani ja nie wpisałem "FA" do numeru dokumentu księgowego.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: kasa, banki, waluty, kursy walut etc.

Postprzez Renegade » 07.01.2009 00:34

Pio napisał(a):(..)
Data waluty w banku ma sens tylko dla kont walutowych i to nie zawsze, więc muszę przemyśleć, czy jest potrzebna-niezbędna.

I oto właśnie cały czas mi chodzi. Jak mam rachunek bankowy w PLN i wpływają wpłaty za faktury w walutach obcych albo płacę za faktury w walucie obcej to na wyciągu bankowym mam kurs, który bank zastosował i problemów nie ma, bo w programie tylko wklepuję ten kurs. Druga osoba sprawdza wprowadzone dane na podstawie wyciągu i pomyłki może łatwo wyłapać. Schody zaczynają się wtedy, kiedy prowadzimy rachunki lub kasy w walutach obcych - tu sam kurs waluty jest moim zdaniem niewystarczający, bo po pierwsze nie wynika z wyciągu (trzeba go sobie napierw wyszukać, zapisać gdzieś a następnie wprowadzić i można się walnąć), po drugie osoba sprawdzająca musi sobie najpierw znaleźć kurs, gdzieś go zapisać i sprawdzić czy taki kurs wprowadzono w programie (już przy 2 rachunkach walutowych jest to mordęga, a wspomnę, że małe przedsiębiorstwa prowadzące sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju mają np. 4 rachunki walutowe, a zarabiają w skali miesiąca jak zwykły polski sklep). I wreszcie kwestia sprawdzalności wprowadzonych danych poprzez zestawienia - sam kurs waluty, który można pobrać do takiego zestawienia, to naprawdę mało.
Renegade
 
Postów: 37
Dołączył: 16.12.2008 14:06

Re: kasa, banki, waluty, kursy walut etc.

Postprzez Pio » 07.01.2009 10:44

Nasuwają się zatem pytania techniczno-merytoryczne (związane już z realizacją) ;)

1. czym się różni data waluty od daty transakcji ?
2. czy może być więcej kursów/tabel do określonej transakcji ?

Myślę, że odpowiedź podsunie pewne konkretne rozwiązania.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Następna

Powróć do rozmaitości

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 25 gości

cron