Podatek VAT

Forum ogólne, do zadawania pytań nie związanych z żadną powyższą kategorią

Podatek VAT

Postprzez segetan » 17.03.2009 09:21

Zgłupiałem i teraz mam dylemat.
Wydawało mi się, że rozumiem VAT, ale moja wiara została mocno nadwyrężona, zatem pytanie zadam z gatunku elementarnych
(przyjmijmy, że pochodzę z Gabonu! ;o) ).

Chodzi mi o to, kiedy mogę poprosić US o zwrot VATu.

Przez kilka miesięcy tylko ponosiłem koszty działalności gospodarczej i narastała mi wartość podatku naliczonego. Nie miałem sprzedaży.
Zebrało się tego parę stówek (VATu naliczonego).
Po czym, w styczniu wykonałem sprzedaż z VATem należnym do zapłacenia prawie 2000 zł. Odliczyłem sobie VAT naliczony
i grzecznie wpłaciłem do US podatek w kwocie około 1000 zł.

I co teraz? Znowu nie mam sprzedaży, ale ponoszę jakieś tam koszty działalności, potwierdzane fakturami VAT.
Czy w tej sytuacji mogę zwrócić się do US o zwrot bieżąco naliczonego VATu? - Na deklaracji VAT 7 jest odpowiednia rubryka - zwrot na konto.
Ale teraz nie jestem pewien, czy mogę z tego skorzystać, czy dopiero jak znowu coś sprzedam i na nowo "zbilansuję" VAT należny i naliczony, a ten wcześniej zapłacony już po prostu przepadł?...

Proszę o prostą odpowiedź. Grzebiąc po forach dyskusyjnych i artykułach w internecie nie znalazłem jednoznacznej wykładni, a przeraża mnie wizja studiowania ustawy :).

Mam nadzieję, że zawiłość stylu wyłuszczenia problemu nie zamąci jego prostoty ;o).

Z góry dziękuję.
segetan
 
Postów: 7
Dołączył: 30.08.2008 18:30

Re: Podatek VAT

Postprzez edi67 » 17.03.2009 15:09

W sprawach podatkowych najlepiej zapoznaj się z jakimś okolicznym biurem - za niewielką opłatą, a często i bez udzielą Ci pomocnej odpowiedzi na takie pytania.
W razie czego możesz też zadzwonić do Krajowej Informacji Podatkowej: http://www.kip.mofnet.gov.pl/
tam będą bardziej oficjalni, ale też powinni pomóc rozjaśnić sytuację.
Serdeczne pozdrowienia :)
Edward.


Poszukujesz pomocy - zajrzyj na http://vatowiec.wikia.com/
Pomóż od nowa napisać Społeczną Instrukcję Vatowca

W wolnych chwilach przenoszę starą wersję wiki, pomóź, jeśli masz ochotę...
edi67
 
Postów: 850
Dołączył: 18.12.2007 22:22

Re: Podatek VAT

Postprzez segetan » 20.03.2009 08:30

A ja, naiwniak, myślałem, że w vacie cokolwiek może być prostego ;o)...
segetan
 
Postów: 7
Dołączył: 30.08.2008 18:30


Powróć do rozmaitości

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości