zabezpieczenie przed usunięciem danych

Forum ogólne, do zadawania pytań nie związanych z żadną powyższą kategorią

Re: zabezpieczenie przed usunięciem danych

Postprzez Pio » 13.07.2010 14:40

Hm, wygląda na to, że sprzedaż fiskalna odbywa się bez magazynu. Nie wiem, czy tak ma właśnie być ?
Inaczej mówiąc, czy jest prowadzony magazyn ?

Ukrywanie działa (tak jak pisałem wcześniej) w Katalogu Towarów i Usług, który otwiera się TYLKO w dwóch sytuacjach: sprzedaży bez magazynu i podczas zakupów.

Odnośnie wydruku fiskalnego, jest wykonywany przez zewnętrzny program df32.exe (lub innego producenta). Proszę go aktualizować, tak jak pisałem na priva lub poprzez pełną instalację.
Ten programik wykonuje wydruk fiskalny i aktualizuje bazę danych. Będę testował odświeżanie w vaciaku, spróbuję złapać wszelkie problemy.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: zabezpieczenie przed usunięciem danych

Postprzez Pio » 13.07.2010 14:56

Ponieważ wydruk fiskalny odbywa się w oddzielnym procesie (df32) jest kłopot z natychmiastowym sprawdzeniem, czy wydruk się zakończył i jak.
Dlatego w vaciaku wstawiłem odczekanie chwili po uruchomieniu procesu, powinno pomóc - dogrywka.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: zabezpieczenie przed usunięciem danych

Postprzez limarco1 » 13.07.2010 22:08

Tak jak wcześniej pisałam przy Sprzedaży Detalicznej nigdy nie zaznaczam magazynu z którego ma być rozchód zresztą przy wprowadzaniu towarów nie zauważyłam, żeby krzyczał o podanie magazynu.
MOże sprawę uporządkowałby automat o który proszę tu viewtopic.php?f=7&t=930

Co do Dogrywki drukowania fiskalnego zrobiłam Dogrywkę, przy czym jak zawsze przy próbie zalogowania po Dogrywce wywala mnie z programu sytuację ratuje dopiero wczytani Słowniki > Firma i Właściciele (nie wiem w ogóle o co chodzi z tym wywalaniem)

Trzecia prośba to zapewnienie programowi systemu ostrzegania przed próbą edycji pozycji już zapisamych (np. w KTiU lub w innych modułach) o co również proszę w powyższym poście.
limarco1
 
Postów: 51
Dołączył: 06.06.2010 18:31

Re: zabezpieczenie przed usunięciem danych

Postprzez Pio » 13.07.2010 22:45

Podsumowując naszą dyskusję na wiele tematów związanych z oprogramowaniem VATowiec chciałbym jasno zdefiniować co można zrobić, a czego nie można:

1. mogę przystosować oprogramowanie dla dobra ogółu NIE zmieniając w sposób znaczący dotychczasowych zasad
2. mogę pomagać w rozwiązaniu problemów związanych z użytkowaniem tego co jest

Nie będę na życzenie jednej osoby robił rewolucji w obsłudze oprogramowania.

Biorąc pod uwagę brak możliwości realizacji Pani postulatów, proponuję zmianę oprogramowania lub zamówienie oprogramowania "szytego na miarę" w innej firmie.

Konkretnie:
- nie będę zmieniał napisu na guziku [Dodaj] na [Nowy paragon]
- nie będzie komunikatu podczas ukrywania pozycji katalogowej
- nie będę blokował klawisza [Del] w sytuacjach kiedy jest niepotrzebny
- nie będę ograniczał możliwości edycji danych - od tego jest bardzo rozbudowany system uprawnień

- wstawiłem kontrolę próby wydruku fiskalnego z zerową ilością lub zerową wartością brutto
- wstawiłem pauzę po uruchomieniu wydruku w celu poprawy odświeżania
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: zabezpieczenie przed usunięciem danych

Postprzez limarco1 » 14.07.2010 15:01

OK - rozumiem, że Pan tu rozdaje karty, więc:
1) abym zablokowała siobie mozliwość edycji juz wprowadzonych pozycji towarów gdzie (w jaki sposób) zrobić to z uzyciem Systemu Uprawnień

2) ułatwienie obsługi Sprzedaży Detalicznej nadal jest potrzebne ( o tym opisał wcześniej już ktoś na forum - Pańska odpowiedź była że bardziel dogodna obsługa sprzedaży Detalicznej będzie w nowym Pańskim programie mówił Pan coś o HAndlowcu).
Niemniej takie ułatwienie w miejsce dotychczasowej sekwencji :
[Dodaj] w Specyfikacji Brutto potem pole [Nazwa towaru/usługi] i [Enter] {lub dwuklik pole [Nazwa towaru /usługi]} w Specyfikacji Brutto i program przechodzi dopiero do wyszukiwania towaru w KTiU [Wybór Towaru]

proponuję uproszczenie {A} nad którym juz Pan myślał - tak odebrałam PAna zapytanie gdzie ustawić preselekcję magazynu:

a więc proponuję aby po kliknięciu [Dodaj=niech się nazywa "Dodaj Towar"] w oknie Specyfikacja Brutto=niech się nazywa Specyfikacja Brutto Paragonu program od razu wejdzie do KTiU

na pewno będzie czytelniej i z mniejszą ilością kliknięć więc z możliwością uniknięcia błedów które mogą powstawać na etapie poruszania się w Specyfikacji Brutto. Co Wy na to, jeżeli poprzecie to myślę , że Pan Piotr zrobi ułatwienia - tak odczytuję zapytanie które zamieścił powyżej.

A dodatkowo proponuje uproszczenie {B} w oknie {Sprzedaż Detaliczna} po naciśnięciu umówmy się, że w miejsce guzika [Dodaj] będzie to już nowy guzik [Dodaj Nowy Paragon] program pobierze daty z zegara komputera i od razu przejdzie przez Specyfikacji Brutto , dalej dodawanie towarów do paragonu w/g uproszczenia {A}
limarco1
 
Postów: 51
Dołączył: 06.06.2010 18:31

Re: zabezpieczenie przed usunięciem danych

Postprzez Pio » 14.07.2010 16:04

Nie, jestem krupierem-inspektorem, tylko czuwam.

ad.1
System->Użytkownicy->dodajemy nowego i na niego się logujemy,
natomiast ADMIN ustawia nowemu Uprawnienia w oknach, czyli może na maksa zablokować :)

Każdy użytkownik staje się właścicielem dokumentu, czyli nikt inny za wyjątkiem Szefa nie będzie mu grzebał.

Następny poziom, to blokada okresów, Słowniki->Stałe firmy-> kolumna "blk"

ad.2
więc kiedy wybór magazynu ?

proponuje Pani zatem dwa guziki [Specyfikacja] ? (pytam, bo co w sytuacji kiedy chcemy TYLKO sprawdzić specyfikację)
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: zabezpieczenie przed usunięciem danych

Postprzez limarco1 » 14.07.2010 19:59

Dziękuję za podpowiedż ad1. - spróbuję ustawić

zaś co do ad 2. - jeżeli dobrze zrozumiałam intencję dwóch guzików to na poziomie Sprzedaż Detaliczna już istnieją dwa guziki [Dodaj] i [Spec.]
[Dodaj] powoduje powstanie nowego paragonu, obecnie po pojawieniu się wpisu (lini) nowego paragonu trzeba stanąć na pole {Opis} i dopiero kliknąć na [Spec.] aby przejść do okna Specyfikacja Brutto gdzie znowu trzeba stanąć (tym razem na pole {Nazwa} i Enter aby wejść do: KTiU (lub przy wybranym magazynie program wchodzi do okna: Wybór Towaru) by zacząć wprowadzać towary.
Ja nie proponuję nowego sposobu wyszukiwania, ja proponuję tylko podpięcie pewnego automatu tzn.aby kliknięcie na [Dodaj] w oknie Sprzedaż Detaliczna (a tam w Sprzedaż Detaliczna dodaje się tylko nowe paragony dlatego proponowałam nazwę guzika [Dodaj N.Paragon] - taka nazwa guzika pomoże rozróżnić w jakiej aplikacji się poruszamy) wywoływało automatyczne pobranie daty z zegara komputera ) przejście przez pierwszą pozycję paragonu w oknie Specyfikacja Brutto -bez ingerencji użytkownika prosto do specyfikowania paragonu, czyli przejście do okna KTiU - bo tam są wszystkie towary (mam świadomość że zamiast KTiU może to być okno Wybór Towaru).

Pytał Pan o możliwość preselekcji magazynu - myślę , że można ją pozostawić tam gdzie jest czyli w oknie Sprzedaż Detaliczna- gdyż nawet jeśli ktoś ma ileś magazynów to i tak wygodniej mu np. dla pracy magazynu jest wystawiać paragony oddzielnie dla każdego magazynu.

No ale kontynuując wątek automatyzacji (bo jesteśmy w oknie KTiU lub opcjonalnie w oknie Wybór Towaru) - Wyboru towaru dokonywałoby się w tych oknach przy użyciu obecnych narzędzi tzn. znajduję towar, daję [Enter], program przechodzi z powrotem do Specyfikacji Brutto gdzie mogę skontrolować ewentualnie zmienić cenę, wpisuję ilość i [Enter].
Jeżeli chcę dodawać kolejne pozycje klikam na guzik [Dodaj] ( jako, że w Specyfikacji Brutto dodaje się tylko kolejne pozycje towarów/usług proponowałam nazwę guzika [Dodaj kol. Tow/Usł] ) a program wykona automat bez ingerencji użytkownika pomijający sekwencję kliknięć (tj. stawania na polu Nazwa Towaru/Usługi i klikaniu w [Enter]) , automat przejdzie od razu do KTiU (ciągle mam świadomość że opcjonalnie będzie to okno Wybór Towaru)
no i tak dalej aż do uzupełnienia paragonu we wszystkie pozycje.

Jeszcze info po dogrywce sprawdziłam znak X w kol.F nie pojawia się zaraz po wykonaniu wydruku fiskalnego ale dopiero po dodaniu kolejnego paragonu.
limarco1
 
Postów: 51
Dołączył: 06.06.2010 18:31

Re: zabezpieczenie przed usunięciem danych

Postprzez Pio » 14.07.2010 22:02

ad.2

Raczej nie tak, podaję jak można to zrobić TERAZ

[Ins]
[Alt]+[S]
pierwsza litera nazwy towaru
kolejne literki
[Enter]
wpisujemy ilość

policzmy, 2 klawisze i jest specyfikacja, kolejne 2-3 i jest wybrany towar, kolejne to ilość

dalej
[Ins]
pierwsza litera nazwy towaru
.....


powyższe pod warunkiem, że ustawimy sobie kolumnę z nazwą towaru jako pierwszą, a ilość jako drugą
uważam, że jest to szybka procedura wprowadzania specyfikacji, czekam na kontrargumenty :)


odnośnie wydruku fiskalnego, sprawdzę rano na drukarce
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: zabezpieczenie przed usunięciem danych

Postprzez limarco1 » 15.07.2010 13:20

Hmm ... kontrargumenty:

po pierwsze - operowanie skrótami klawiszowymi - nie wszyscy są wprawieni i przede wszystkim nie jest tak intuicyjne - operowanie interfejsem jest zawsze czytelniejsze a obsługa staje się intuicyjna - czym sie przecież programiści zawsze szczycą, często bowiem pisze się że program jest intuicyjny i można go obsłużyć bez wgłębiania się w instrukcję

po drugie - automat który proponuję w poście powyżej zastępuje cały ciąg kliknięć (właściwie proponuje zastąpienie dwóch ciągów kliknięć) które zawsze są powtarzalne w takiej samej kolejności, tj. bez pojawiających się wewnątrz opcji wyboru co oznacza, że mogłyby zostać zastąpione dopisaną do guzika procedurą wykonującą to za nas (coś jakby Makro) - czyli byłoby prościej i przyjemniej dla obsługującego

po trzecie nie zmieniam logiki funkcjonowania programu tylko pomija się powtarzalną sekwencje opisaną w pkt. 2

po czwarte - jestem zadowolona :oops: i myslę że inni też

po piąte - i tak będzie mniej kliknięć niż w Pańskim przykładzie a co za tym idzie z mniejsza ilością pomyłek

Liczę na Pana :oops:
limarco1
 
Postów: 51
Dołączył: 06.06.2010 18:31

Re: zabezpieczenie przed usunięciem danych

Postprzez Pio » 15.07.2010 14:46

limarco1 napisał(a):po pierwsze - operowanie skrótami klawiszowymi - nie wszyscy są wprawieni i przede wszystkim nie jest tak intuicyjne - operowanie interfejsem jest zawsze czytelniejsze a obsługa staje się intuicyjna - czym sie przecież programiści zawsze szczycą, często bowiem pisze się że program jest intuicyjny i można go obsłużyć bez wgłębiania się w instrukcję


Działanie intuicyjne, to działanie zgodnie z wcześniej wyuczonymi zasadami/mechanizmami. Intuicja księgowej z lat 80 - praca z wykorzystaniem klawiatury, a księgowej z tego wieku, czyli myszki, jest zupełnie inna.
Mówiąc, że jest intuicyjny trzeba koniecznie dodać "dla kogo", bo z całą pewnością nie dla wszystkich.

Dlatego zamiast klawiszy [Alt]+[S] (na guziku Specyfikacja "S" jest podkreślone, czyli widać) można klikać myszką na guzik [Specyfikacja].
Tak samo zamiast wpisywać pierwszą literkę nazwy towaru, można klikać na tą nazwę myszką, za chwilkę i tak trzeba coś wpisać :)

Wydaje mi się, iż w wielu przypadkach stosowanie myszki jest dosyć proste, ale nie zawsze konieczne i celowe.

Zamiast klawisza [Ins] można kliknąć na prawy myszy i wybrać [Dodaj]. Niech każdy robi tak jak lubi :)

Idziemy dalej w rozważaniach. Jedną czynność, dodanie nowej pozycji, można wykonać na kilka sposobów: guzik, skrót klawiszowy i menu podręczne.
Nie wyobrażam sobie dodawanie takich możliwości dla nowego guzika [Nowy paragon].

po drugie - automat który proponuję w poście powyżej zastępuje cały ciąg kliknięć (właściwie proponuje zastąpienie dwóch ciągów kliknięć) które zawsze są powtarzalne w takiej samej kolejności, tj. bez pojawiających się wewnątrz opcji wyboru co oznacza, że mogłyby zostać zastąpione dopisaną do guzika procedurą wykonującą to za nas (coś jakby Makro) - czyli byłoby prościej i przyjemniej dla obsługującego


Nie prawda, powtarzam metodą porównawczą:

teraz ---------------------- automat
[Ins] lub [Dodaj] lub prawy myszy "Dodaj" --------------- [Nowy paragon]
[Alt]+[S] lub [Specyfikacja]
nazwa towaru ----------------- nazwa towaru
[Enter] -------------------- [Enter]
ilość ------------------------ ilość

kolejna pozycja specyfikacji

[Ins] lub [Dodaj] lub prawy myszy "Dodaj' ---------------- [Dodaj]
nazwa towaru ----------------- nazwa towaru
[Enter] --------------------- [Enter]
ilość ------------------- ilość

jak nie koniec, to wracamy na "kolejna pozycja specyfikacji"

I gdzie jest zysk ? Tylko JEDEN klik na samym początku tworzenia specyfikacji i tylko dla niego nowy guzik i brak skrótu i brak opcji w menu podręcznym.


po trzecie nie zmieniam logiki funkcjonowania programu tylko pomija się powtarzalną sekwencje opisaną w pkt. 2


nie sekwencję a jeden klik :)
a logika się zmienia, bo pojawia się nowe polecenie "..... nowy", dostanę wiele zapytań, czym się różni [Dodaj] od [.. Nowy ..]

po czwarte - jestem zadowolona :oops: i myslę że inni też


Ja nie, bo chcę jak najlepiej, ale nie niszcząc. W pewnym momencie rozwoju oprogramowania trzeba zwracać uwagę na dotychczasowe zasady.

po piąte - i tak będzie mniej kliknięć niż w Pańskim przykładzie a co za tym idzie z mniejsza ilością pomyłek


Zgoda. Jedno kliknięcie za dużo może być przyczyną powstania błędu. Jednak biorąc pod uwagę statystykę, to wychodzi, przy 10 pozycjach specyfikacji, zaledwie 2% więcej kliknięć, więc nie ma o czym mówić.

Liczę na Pana :oops:


a ja liczę na Panią :)
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

PoprzedniaNastępna

Powróć do rozmaitości

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości