zabezpieczenie przed usunięciem danych

Forum ogólne, do zadawania pytań nie związanych z żadną powyższą kategorią

Re: zabezpieczenie przed usunięciem danych

Postprzez limarco1 » 16.07.2010 07:28

Co do wątpliwości , że obecni uzytkownicy będą mieli wątpliwości czym rózni się nowa metoda od dotychczasowej - to zauważam, że wątpliwości te się wogóle nie pojawią (precyzyjniej nie muszą się pojawić). Pisałam bowiem, że moje propozycje podkładaja coś na kształt Makra (niech nawet będzie że zostaną dotychczasowe nazwy guzików) ale włączenie Makr nastapi gdzieś w Stałych Programu - sugerowałam żeby w Stałych zamieścić opcję Wł/Wył uproszczenie obsługi paragonów.- defaultowo będzie Wył. a zatem tak jak dotychczas i wtedy nikt nie krzyczy, a jeżeli ktoś taki jak ja będzie chciał ułatwienia ustawi Wł. - będzie z moimi ułatwieniami. - co Pan na to?
Inaczej pozostanie nam użytkownikom perseweracja i brak możliwości wpływania na rozwój PAńskiego projektu. Oczywiście rozwój który PAn kontroluje, żeby się nie rozjechał ( tu przyjmuję Pana argumenty )- co jednak nie zamyka drogi rozwoju oprogramowania.

:ugeek: Co do statystyki, zgoda że dla ciągu kliknięć jest takie p-wo pomyłki jakie Pan podał, ale proszę zauważyć że istotą jest powaga konsekwencji 1 kroku a tu już p-wo wynosi 50%.

Pozostaję z szacunkiem i nadzieją na ułatwienia. :idea:

PYTANIE - próba podpięcia ceny (np. 1 , 1b) pod klienta DETAL i używania go w sprzedaży detalicznej - może się nie powieść. Sprawdzałam co się dzieje z cenami 1, 1b w KTiU i niestety zmieniaja się (co prawda zmieniają sie inaczej niż [C.brutto]-czyli ta którą nazwał Pan dynamiczną w KTiU). Jeszcze nie znam zależności ale na pewno dotyczy to pozycji towarowych w których dokupiłam towar. Są też takie przypadki gdzie program sam robi zaokrąglenia. Zauważyłam -bo mam ceny zawsze zaokrąglone w dziesiątkach groszy a zmienił z dokładnością do grosza - dopowiem że w stałych programu ustawiłam dokładność na dwa miejsca po przecinku a wyświetla nadal 4 miejsca po przecinku - co robię nie tak, proszę o wskazówkę?).

A co do cen tych dynamicznych, zauważyłam, że mimo iż w KTiU miałam dla towarów ustaloną cenę Brutto to przy kolejnej dostawie (a wprowadzam w niej przecież tylko c. netto ewidencyjną) cena brutto głupieje i wylicza się ponownie w oparciu o nowo wprowadzoną cenę netto ewidencyjną - czy można to zabezpieczyć tak aby raz wprowadzone w KTiU C.brutto nie ulegały zmianom. (zawsze przecież na paragonie z ręki można wpisać inną cenę - ale chodzi o to żeby nie zmieniało to ceny Brutto w KTiU).
limarco1
 
Postów: 51
Dołączył: 06.06.2010 18:31

Re: zabezpieczenie przed usunięciem danych

Postprzez Pio » 16.07.2010 08:37

limarco1 napisał(a):Co do wątpliwości , że obecni uzytkownicy będą mieli wątpliwości czym rózni się nowa metoda od dotychczasowej - to zauważam, że wątpliwości te się wogóle nie pojawią (precyzyjniej nie muszą się pojawić). Pisałam bowiem, że moje propozycje podkładaja coś na kształt Makra (niech nawet będzie że zostaną dotychczasowe nazwy guzików) ale włączenie Makr nastapi gdzieś w Stałych Programu - sugerowałam żeby w Stałych zamieścić opcję Wł/Wył uproszczenie obsługi paragonów.- defaultowo będzie Wył. a zatem tak jak dotychczas i wtedy nikt nie krzyczy, a jeżeli ktoś taki jak ja będzie chciał ułatwienia ustawi Wł. - będzie z moimi ułatwieniami. - co Pan na to?
Inaczej pozostanie nam użytkownikom perseweracja i brak możliwości wpływania na rozwój PAńskiego projektu. Oczywiście rozwój który PAn kontroluje, żeby się nie rozjechał ( tu przyjmuję Pana argumenty )- co jednak nie zamyka drogi rozwoju oprogramowania.


Proszę mi wskazać innym program, który ma więcej zmian niż vaciak, poniżej ważniejsze zmiany, bo drobnych nie odnotowuję.
http://www.vatowiec.pl/index.php?dzial=brv_zmiany

limarco1 napisał(a): :ugeek: Co do statystyki, zgoda że dla ciągu kliknięć jest takie p-wo pomyłki jakie Pan podał, ale proszę zauważyć że istotą jest powaga konsekwencji 1 kroku a tu już p-wo wynosi 50%.

Pozostaję z szacunkiem i nadzieją na ułatwienia. :idea:


Chętnie dokonuję zmiany zwiększające wartość użytkową.
Każda zmiana jest sprawdzana pod względem funkcjonalności, prawnym i zwyczajnie przydatności.

Proszę mi konkretnie odpowiedzieć, jak po włączeniu "makra":

1. będzie sprawdzana specyfikacja
2. będzie wybierany magazyn (dodam, że może wystąpić WIELE magazynów w specyfikacji)

Przypominam, że cała dyskusja dotyczy jednego kliknięcia na początku wypełniania specyfikacji !
(wykazałem, że modernizacja poprzez wprowadzenie "makra" daje oszczędność TYLKO na jednym kliku)

Użycie dosyć mocnego określenia "perseweracja" raczej nie pasuje do sytuacji i obniża jego wagę.


PYTANIE - próba podpięcia ceny (np. 1 , 1b) pod klienta DETAL i używania go w sprzedaży detalicznej - może się nie powieść. Sprawdzałam co się dzieje z cenami 1, 1b w KTiU i niestety zmieniaja się (co prawda zmieniają sie inaczej niż [C.brutto]-czyli ta którą nazwał Pan dynamiczną w KTiU). Jeszcze nie znam zależności ale na pewno dotyczy to pozycji towarowych w których dokupiłam towar. Są też takie przypadki gdzie program sam robi zaokrąglenia. Zauważyłam -bo mam ceny zawsze zaokrąglone w dziesiątkach groszy a zmienił z dokładnością do grosza - dopowiem że w stałych programu ustawiłam dokładność na dwa miejsca po przecinku a wyświetla nadal 4 miejsca po przecinku - co robię nie tak, proszę o wskazówkę?).


Ceny 1-6 są stałe i się NIE ZMIENIAJĄ.
Jest jedna procedura, chyba zresztą nie wykorzystana, przeliczenia cen, Słowniki->Katalog Towarów i Usług->Sumuj, która poprzez wybranie odpowiednich opcji może zmienić WYBRANĄ CENĘ STAŁĄ.

Program zaokrągla do waluty krajowej dla dokumentów krajowych i do waluty obcej dla dokumentów z walutą obcą.
Walutą krajową jest jeszcze złoty i grosze, przy czym złoty zawiera 100 groszy.

A co do cen tych dynamicznych, zauważyłam, że mimo iż w KTiU miałam dla towarów ustaloną cenę Brutto to przy kolejnej dostawie (a wprowadzam w niej przecież tylko c. netto ewidencyjną) cena brutto głupieje i wylicza się ponownie w oparciu o nowo wprowadzoną cenę netto ewidencyjną - czy można to zabezpieczyć tak aby raz wprowadzone w KTiU C.brutto nie ulegały zmianom. (zawsze przecież na paragonie z ręki można wpisać inną cenę - ale chodzi o to żeby nie zmieniało to ceny Brutto w KTiU).


Stop.
Program wyraźnie dzieli ceny ewidencyjne/zakupu od cen sprzedaży i ich nie miesza.
Zmiana ceny zakupu w specyfikacji nie zmienia cen sprzedaży w katalogu i odwrotnie.

Cena ewidencyjna (netto/brutto), to często cena zakupu towaru. Rozmowa o niej ma sens, gdy firma prowadzi gospodarkę magazynową.
Bez GM cena ewidencyjna jest zawsze ceną zakupu (Pani nie prowadzi GM).

Cena sprzedaży (netto/brutto) występuje w dwóch wariantach, jako dynamiczna i stała (1 do 6 netto i brutto)
Program na podstawie stawki vat wpisanej do katalogu towarów i usług wylicza brakującą cenę, czyli jak ma netto, to wyliczy brutto i odwrotnie.

Proszę o odpowiedź na pytania dotyczące "makro" i o ile nie zniszczą Pani koncepcji dokonam odpowiednich zmian w oprogramowaniu.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: zabezpieczenie przed usunięciem danych

Postprzez edi67 » 16.07.2010 17:20

Nie mogąc powstrzymać się przed wtrąceniem swoich 0.03 dopisuję.. :)

Do Pani Limarco1:
Proszę spróbować pójść taką drogą: pomęczyć się z Vatowcem, rzucić go ze złością w cholerę, powrócić po czasie i zacząć używać, męcząc się coraz mniej.
Program wymaga od użytkownika istotnego wkładu w przystosowanie do jego potrzeb i możliwości. Po przebyciu tego okresu "ostro i pod górkę" sporo rzeczy się wyjaśnia. Najlepiej dopiero wtedy zacząć składać propozycje szerokich zmian, uwzględniając fakt, że najbardziej oczywista zmiana dla nas, może wywołać całą masę pytań u wszystkich pozostałych... :)


Do Wszystkich:
Ja tam ciągle uważam, że interfejs oparty na formularzach byłby bardziej użytkownikofriendly i wprowadzenie go sprawi, że mniej użytkowników porzucałoby program na trudnym etapie rozgryzania jego możliwości. Większość programów dla niezaawansowanego użytkownika taki ma właśnie interfejs i wykorzystanie analogii sprawia, że nie trzeba się pewnych rzeczy uczyć od nowa.
Jednak czuję, że to pieśń odległej przyszłości, albo może nawet i rzecz niewprowadzalna :)


Pewnie pozostaje do obecnej formuły operowania bezpośrednio na rekordach po prostu się przystosować. Jak się już to załapie, będzie jasne, że jakieś zdecydowane zmiany w sposobie obsługi niewiele już usprawnią, niektórym mogą mocno pomieszać.
Do wszelkich grubszych zmian najpierw musiałby dojrzeć (w sensie dojrzewania owoców:) Autor, by potem ze spokojem móc znosić fale niezadowolonych ze zmian użytkowników :)

Ciepło pozdrawiam ;)
Serdeczne pozdrowienia :)
Edward.


Poszukujesz pomocy - zajrzyj na http://vatowiec.wikia.com/
Pomóż od nowa napisać Społeczną Instrukcję Vatowca

W wolnych chwilach przenoszę starą wersję wiki, pomóź, jeśli masz ochotę...
edi67
 
Postów: 850
Dołączył: 18.12.2007 22:22

Re: zabezpieczenie przed usunięciem danych

Postprzez limarco1 » 17.07.2010 22:52

OK więc z tymi makrami przetrawiłam, zrozumiałam i nie psując dotychczasowej funkcjonalności dopasowuję moją propozycję tak:

1) W oknie Sprzedaży Detalicznej po kliknięciu [Dodaj] proponuję jednak [Dodaj Nowy Par.] - bo tu tylko można zrobić takie dodawanie - program bierze datę z kompa {i ewentualne ciągnie wcześniejsze ustawienie klienta DETAL np. dla skorzystania z ustalonych wcześniej cen stałych (1-6)} - i przechodzi do: okna Specyfikacja Brutto - koniec makra

W SPecyfikacji Brutto - tak jak było do tej pory tzn. sprawdzanie specyfikacji i wybór magazynu -tylko proponuję

2) właśnie w Specyfikacji Brutto nazwę guzika [Dodaj] a jest dużo miejsca zmienić na [Dodaj Nowy Tow/Usł] to już wystarczy aby się połapać i rozróżnić w jakim oknie się jest - (zauważyłam , że podobieństwo okien to główny problem moich frustracji i pomyłek - zmiana nazw guzików otrzeźwi użytkownika pozwoli połapać się że jest się nie w tym oknie co trzeba), i koniecznie trzeba zrobić aby po [Dodaj Nowy Tow/Usł] kursor stawał zawsze na polu Nazwa Towaru/Usługi - obecnie pozostaje na tym polu które było wcześniej edytowane w lini poprzedniej (najczęściej ilość lub cena). To małe usprawnienie ale ułatwi wiele bo usunie konieczność 1 klika i jak zauważyłam w polu Nazwa Towaru/Usługi można wpisać pierwszą literę poszukiwanego towaru a program przechodzi do KTiU gdzie mogę poszukiwać dalej.

Co PAn na to?
limarco1
 
Postów: 51
Dołączył: 06.06.2010 18:31

Re: zabezpieczenie przed usunięciem danych

Postprzez Pio » 18.07.2010 08:39

zmiany - System->Dogrywka

2010.07.18 - wersje testowe
- nowa tabelka KTLG_KL z opisem kodów klasyfikacji PKWiU/SWW - do wykorzystania w raportach
- aktualizacja bazy i oprogramowania - zwiększenie pól kwotowych w wielu tabelach
- automatyczne logowanie z pełnymi uprawnieniami do nowej firmy
V: Sprzedaż detaliczna: nowe stałe programu "Czy kopiować klienta w sprzedaży detalicznej ?" i "Numer ceny katalogu bez wybranego kontrahenta"
( numer ceny to liczba od (-1) do 6, gdzie: -1 - cena ewidencyjna, 0 - cena dynamiczna, a 1 do 6 - cenniki )
- zmiana pozycji kursora na pierwszą kolumnę po dodaniu nowej pozycji w tabeli tzw. "karetka"

nowych guzików nie będzie
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: zabezpieczenie przed usunięciem danych

Postprzez limarco1 » 21.07.2010 18:17

A czy kwestia zabezpieczeń o których mowa w moim poprzednim poście jest rozważana dodam, że nadal program nie chroni przed takimi zagrożeniami jak:

1)- program pozwala przesłać do wydruku fiskalnego paragon z podanymi towarami ale z ilościami 0, drukarka fiskalna paragonu fiskalnego nie drukuje ale program zaznacza X- fiskalny (CZYLI TAK JAKBY WYDRUK ZOSTAŁ WYKONANY) . Lepiej gdyby program wstrzymał procedury jakie wykonuje dla wydruku fiskalnego i dał w tej sytuacji informację "Wstrzymano wydruk -Niepoprawne dane na paragonie" i pozwolił wrócić do okna edycji paragonu - zamiast wstawiać X- wydruk fiskalny

2) - program pozwala wydrukować paragon na którym ostatnia pozycja jest pusta (tzn. po Dodaj w Specyfikacji Brutto można przecież nie dokonać wyboru towaru bo go np. nie było na stanie i można przecież zapomnieć usunąć dodaną do paragonu linię - zatem zostanie na paragonie cała linia pusta) - (fizycznie drukarka paragon taki wydrukuje z adnotacją "anulowany" no i niby nic się nie dzieje bo do Raportu dziennego się taki paragon nie podsumuje ale stany magazynowe niestety zmieni) Czy nie można tego zabezpieczyć żeby zamiast przechodzić do wydruku pojawiał się komunikat "Wydruk Wstrzymano - Niepoprawne dane na paragonie"
Zauważam, że wydrukowany Paragon jako Anulowany zmniejsza stany magazynowe a to z kolei wymusza zrobienie zwrotu do takiego paragonu. - przy zabezpieczeniu problemu zwrotu w ogóle nie będzie. Czyli PROŚCIEJ, PRZEJRZYŚCIEJ, BEZ POMYŁEK, Z WŁAŚCIWĄ KONTROLĄ MAGAZYNU.

PROSZĘ FORUMOWICZÓW O WYPOWIEDZI W KWESTII POPARCIA IDEI ZABEZPIECZEŃ.!!! :idea:
limarco1
 
Postów: 51
Dołączył: 06.06.2010 18:31

Re: zabezpieczenie przed usunięciem danych

Postprzez Pio » 22.07.2010 14:30

Oba punkty i w domyśle dziesiątki następnych dotyczą działań prewencyjnych, tj. kontroli przed zdarzeniem.
Owszem, można wprowadzić taką kontrolę specyfikacji, jednak nie na zasadach "sprawdź zanim wydrukujesz", bo to zwyczajnie trwa i za chwilkę ktoś będzie narzekał, że musi czekać przed wydrukiem fiskalnym, ale na zasadach "sprawdzaj i notuj".
Poczyniłem wstępne przygotowania polegające na dodaniu nowego pola do tabeli KD (zawiera wszystkie dokumenty) na flagę o poprawności specyfikacji w/g kryteriów: ilość i wartość pozycji.

Jak to rozwiązanie przejdzie pomyślnie testy, to w poniedziałek pojawi się publiczna dogrywka, a pod koniec przyszłego tygodnia nowa wersja stabilna.

W efekcie, każdy dokument będzie zawierał informację, czy jego specyfikacja jest poprawna pod względem ilości i wartości.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: zabezpieczenie przed usunięciem danych

Postprzez limarco1 » 23.07.2010 16:42

Mam nadzieję, że zabezpieczenie nie przepuści do druku paragonu z następującymi błędami:
- pusta linia (tzn. dodana pozycja do paragonu ale nie wybrany towar)
- linia zawierająca wybrany towar ale bez podania ilości

W sprawie zabezpieczeń mi nie chodzi o pojawianie się zawsze okienek typu "Sprawdź poprawność paragonu" mi chodzi o pojawianie się okienek wtedy kiedy na paragonie występują dwa powyższe przypadki błędów.

A co do zabezpieczeń znaczek x-fiskalny pojawia się dopiero po dodaniu kolejnego paragonu (musi nastąpić przełączenie pomiędzy okienkami - dopiero wówczas odświeża dane) a nie bezpośrednio po wykonaniu wydruku. - nie wiem zatem czy taka sytuacja daje zabezpieczenie przed edycją paragonu wydrukowanego fiskalnie - boję się testować na żywym programie a wersja testowa nie wypuszcza par. fisk.

A czy w tej dogrywce którą PAn przygotowuje guzik [Dodaj] w Sprzedaży Detalicznej będzie się nazywał [Dodaj n. paragon]
a guzik [Dodaj] w Specyfikacji Brutto będzie się nazywał [Dodaj Towar/Usługę] ? sugerowałam, że to pozwoli łatwiej rozpoznawać użytkownikowi w jakim oknie programu się porusza.
limarco1
 
Postów: 51
Dołączył: 06.06.2010 18:31

Re: zabezpieczenie przed usunięciem danych

Postprzez Pio » 23.07.2010 17:22

limarco1 napisał(a):Mam nadzieję, że zabezpieczenie nie przepuści do druku paragonu z następującymi błędami:
- pusta linia (tzn. dodana pozycja do paragonu ale nie wybrany towar)
- linia zawierająca wybrany towar ale bez podania ilości


Już napisałem, powyższe i wiele innych dotyczą ilości i wartości pozycji.

W sprawie zabezpieczeń mi nie chodzi o pojawianie się zawsze okienek typu "Sprawdź poprawność paragonu" mi chodzi o pojawianie się okienek wtedy kiedy na paragonie występują dwa powyższe przypadki błędów.


Tak też rozumiem problemy z dotychczasowym wprowadzaniem danych.
Program będzie bił po rękach po wystąpieniu błędu zerowej ilości lub zerowej wartości.

A co do zabezpieczeń znaczek x-fiskalny pojawia się dopiero po dodaniu kolejnego paragonu (musi nastąpić przełączenie pomiędzy okienkami - dopiero wówczas odświeża dane) a nie bezpośrednio po wykonaniu wydruku. - nie wiem zatem czy taka sytuacja daje zabezpieczenie przed edycją paragonu wydrukowanego fiskalnie - boję się testować na żywym programie a wersja testowa nie wypuszcza par. fisk.


Nie szkodzi, dokument jest zablokowany w momencie ROZPOCZĘCIA wydruku fiskalnego.

A czy w tej dogrywce którą PAn przygotowuje guzik [Dodaj] w Sprzedaży Detalicznej będzie się nazywał [Dodaj n. paragon]
a guzik [Dodaj] w Specyfikacji Brutto będzie się nazywał [Dodaj Towar/Usługę] ? sugerowałam, że to pozwoli łatwiej rozpoznawać użytkownikowi w jakim oknie programu się porusza.


Już odpowiedziałem w tej sprawie. Nie będzie takich guzików, są zbędne.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: zabezpieczenie przed usunięciem danych

Postprzez limarco1 » 25.07.2010 15:52

Dziękuję i czekam na Dogrywkę.
limarco1
 
Postów: 51
Dołączył: 06.06.2010 18:31

PoprzedniaNastępna

Powróć do rozmaitości

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości