DYSKUSJA o zabezpieczaniu/ostrzeganiu przed edycją danych

Forum ogólne, do zadawania pytań nie związanych z żadną powyższą kategorią

DYSKUSJA o zabezpieczaniu/ostrzeganiu przed edycją danych

Postprzez limarco1 » 29.07.2010 20:43

Proponuję przyłączanie się innych użytkowników Waciaka do dyskusji o zrobieniu w Waciaku zabezpieczenia/ostrzeżenia przed np. przypadkowym bądź zamierzonym usunięciem lub nadpisaniem pozycji np. nazwy w KTiU. Zauważam, że nadpisanie o którym mowa może się odbyć całkiem przypadkowo co powoduje dezorganizację Sprzedaży, i Gospodarki Towarami i Usługami.
Licząc na pomoc Pana Piotra a wiem że realizuje on pomysły dogodne dla większości liczę że inni nie będą się wstydzili i zajmą stanowisko czy pomysły na zabezpieczanie/ostrzeganie mają sens.
Proponuję dyskusję nad :
A) - zabezpieczeniem wypełnionych rekordów (mam np. na myśli zabezpieczenie/ostrzeżenie w postaci wyskakującego okienka ostrzegającego typu "Uwaga edytujesz/usuwasz" w sytuacji próby usunięcia całej lini np. w KTiU lub próby podjęcia edycji pola Nazwa Towaru/Usługi w KTiU - powyższe zwiększy bezpieczeństwo pracy z Waciakiem (który uważam za dobry program i dlatego się angażuję w jego uszczelnienie)
B) - uniemożliwieniem zmian w paragonie wydrukowanym fiskalnie ( a takie zmiany np. poprzez edycję faktury do paragonu nadal są możliwe - Waciak nie może zmieniać stanu zafiskalizowanego.

Pozdrawiam i liczę na dyskusję oraz że Pan Piotr po zapoznaniu się z opiniami innych użytkowników jak zwykle zrobi Dogrywkę w wersji która będzie odpowiadała oczekiwaniom ogółu użytkowników Waciaka.
limarco1
 
Postów: 51
Dołączył: 06.06.2010 18:31

Re: DYSKUSJA o zabezpieczaniu/ostrzeganiu przed edycją danyc

Postprzez Pio » 29.07.2010 22:24

ad.A
loguje się ADMIN i
System->Użytkownicy->szukamy "użyszkodnika"->[Prawa]->"okno" = KATALOGTU->kolumna "alerty kolumn" wpisujemy NAZWA

od tego momentu przy próbie zmiany nazwy w katalogu "użyszkodnik" dostanie komunikat :)

ad.B
proszę najpierw sprawdzić, czy można coś zrobić w specyfikacji paragonu i w którym oknie, a następnie napisać na forum
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: DYSKUSJA o zabezpieczaniu/ostrzeganiu przed edycją danyc

Postprzez limarco1 » 07.09.2010 22:09

Zastosowałam się do Pana rady A. Ale nic to nie dało i tak mogę edytować istniejące pozycje np. w KTiU. Utworzyłam drugiego użytkownika i nadałam mu uprawnienia podgląd, edycja, wydruki, office, oraz alerty kolumn gdzie zamieściłam tekst "Edytujesz istniejący wpis" zrobiłam tak dla okna: Cenniki, KatalogTU, GrupyK, Kontrah, no i nie działa. Miałam nadzieję, że przy próbie istniejących wpisów w tych katalogach-oknach wyskoczy mi mój wprowadzony komunikat "Edytujesz istniejący wpis".
Jak zrobić by uniemożliwić edycję, usunięcie lub nadpisanie pozycji w KTiU.

Po drugie podjęłam próby użytkowania czytnika kodów i tu znów się okazuje, że mam problemy:
1) jeżeli dokonam sczytania kodu będąc na polu nazwy istniejącego towaru to w miejsce tej nazwy program wprowadza jakieś cyfry (czyli zmienia nazwę o co cały czas z Panem walczę żeby uniemożliwić programowi łatwe i niechciane zmiany).
2) próba wprowadzenia do sprzedaży towaru przy użyciu czytnika kończy się zawsze tak samo , program wczytuje jeden i ten sam towar (próbowałam na wersji niezarejestrowanej programu - może to jakaś różnica)
Dodam, że wprowadziłam 3 towary z kodami - weszły poprawnie, więc nie wiem co z tym wyszukiwaniem.
Jak obsługiwać czytnik kodów ???????
limarco1
 
Postów: 51
Dołączył: 06.06.2010 18:31

Re: DYSKUSJA o zabezpieczaniu/ostrzeganiu przed edycją danyc

Postprzez Pio » 25.09.2010 19:06

Jeśli są włączone uprawnienia do edycji, to ta edycja jest możliwa.

Czytnik kodów udaje klawiaturę, więc stosując metodę szybkiego wyszukiwania po kodzie można z nim pracować.
Do kodów wysyłanych przez czytnik można włączyć na końcu "karetkę", co da w efekcie pełną automatyzację.

Wystarczy do obsługi czytnika zostawiać włączone wyszukiwanie pod kodzie.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: DYSKUSJA o zabezpieczaniu/ostrzeganiu przed edycją danyc

Postprzez limarco1 » 27.12.2010 12:28

Co to takiego ta "karetka" jak ją włączyć i używać?
limarco1
 
Postów: 51
Dołączył: 06.06.2010 18:31

Re: DYSKUSJA o zabezpieczaniu/ostrzeganiu przed edycją danyc

Postprzez edi67 » 27.12.2010 14:15

Pewnie chodziło o znak końca linii: http://pl.wikipedia.org/wiki/CRLF

który musisz wstawić na końcu kodu kreskowego, żeby Vatowiec nie czekał na dalszy ciąg wprowadzanych znaków tylko zaczął je wyszukiwać.
Nie robiłem tego i nie wiem jak używasz kodów, ale możesz spróbować wstawić \r na końcu kodu.


A co do zabezpieczeń przed niechcianą edycją podzielam (gdzieś po części, bo dokładnie w sens się nie wgryzałem) zdanie Limarco.
W tej chwili można:
a) pozostawić 1 użytkownika do wprowadzania nowych/aktualizacji istniejących danych (Kontrahenci/KTU itp) - reszta tylko korzysta z wprowadzonych danych
[przy większej liczbie aktywnych użytkowników mocno upierdliwe]
b) pogodzić się z tym, że co pewien czas będzie się sobie samemu kasować wpisy (ja to robię kilka razy w miesiącu).
Na początek sytuację znacznie polepszyłoby przynajmniej umożliwienie korzystania z Ctrl-Z i Ctrl-Y, czyli zwykłych systemowych operacji Cofnij / Ponów.
Docelowo uważam, że wypracowanie przyjaznego mechanizmu blokowania wpisów znacznie zwiększy komfort pracy zwykłego użytkownika z programem.
Serdeczne pozdrowienia :)
Edward.


Poszukujesz pomocy - zajrzyj na http://vatowiec.wikia.com/
Pomóż od nowa napisać Społeczną Instrukcję Vatowca

W wolnych chwilach przenoszę starą wersję wiki, pomóź, jeśli masz ochotę...
edi67
 
Postów: 850
Dołączył: 18.12.2007 22:22

Re: DYSKUSJA o zabezpieczaniu/ostrzeganiu przed edycją danyc

Postprzez Pio » 29.12.2010 07:57

- odnośnie CR skanera, najczęściej to kwestia 5 sekund, żeby wziąć książeczkę dołączoną do skanera, poszukać kodu paskowego odpowiadającego zaprogramowanie sufiksu CR i skan
(nie sprzedaję skanerów, nie zajmuję się nimi w takim zakresie, żeby z nich szkolić, proszę zwrócić się do sprzedawcy, to samo dotyczy klawiatury, myszy i innych peryferiów komputera oraz samego komputera)

- odnośnie ochrony danych, jest system uprawnień, proszę z niego korzystać. Jak ktoś usuwa sobie dane, to albo ma zły dzień, albo musi być wyautowany z uprawnień.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: DYSKUSJA o zabezpieczaniu/ostrzeganiu przed edycją danyc

Postprzez Pio » 29.12.2010 09:49

Polecenie "cofnij" jest daleko zaawansowane w realizacji, bazuje na logu zmian.
Jak pomyślnie przejdą testy, to będzie aktywne, już raczej w nowym roku.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław


Powróć do rozmaitości

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

cron