Problem z dokumentami seryjnymi

Problem z dokumentami seryjnymi

Postprzez jacekale » 19.01.2011 00:19

Witam,
mam 2 problemy z dokumentami seryjnymi:

1)chcę zdefiniować serie dokumentów np. dla 10 kontrahentów, w okresie 01.2011 - 12.2011
przy definiowaniu nowej serii dokumentów seryjnych -> opcja -> "Dokumenty seryjne" co 2-3 raz pole start samoistnie zmienia datę początkową na 2005 pomimo wybrania np. 01.2011. Dzieje się tak po zdefiniowaniu kontrahenta. Nie pomaga ponowne ustawienie na 01.2011. Program akceptuje zmianę ale po uruchomieniu opcji "Aktualizuj" dokumenty (faktury) zakładają się od 2005. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem na jakie wpadłem to usunięcie dokumentów i zdefiniowanie serii od nowa.

Niby działa ale może jest lepsze rozwiązanie ?

2) po zdefiniowaniu nowej serii dokumentów i uruchomieniu opcji "Aktualizuj" zakładają się faktury, w których nieprawidłowa jest wartość "Do zapłaty". Zamiast wartości brutto jest tam wartość netto. Przy próbie wydrukowania takiej faktury program zgłasza zresztą, że "Kwota do zapłaty jest niezgodna z wartością wyliczoną na podstawie specyfikacji". Wystarczy jednak wchodząc do specyfikacji faktury wymusić odświeżenie (przeliczenie ?) poprzez wejście i wyjście do dowolnego pola np. "gęstość" - bez wpisywania żadnej wartości. Nie trzeba nic zmieniać - po prostu wejść i wyjść :) :)
Obok przycisku "roz." zmienia się kolor kwadrata z żółtego na zielony. Po wyjściu do okna "rejestr VAT" wartość do zapłaty i dług jest już OK.
W przypadku generowania seryjnego dokumentów dla np. 100 kontrahentów za okres 12 miesięcy zastosowanie mojego "workaround-a" wymagałoby wchodzenia do specyfikacji 1 200 faktur co byłoby dość uciążliwe i czasochłonne.

prośba o pomoc


Jacek
jacekale
 
Postów: 5
Dołączył: 09.12.2008 23:18

Re: Problem z dokumentami seryjnymi

Postprzez Pio » 19.01.2011 15:42

dogrywka
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Problem z dokumentami seryjnymi

Postprzez jacekale » 21.01.2011 17:21

Dziękuję za szybką reakcję. Faktycznie dogrywka rozwiązała problem z błędną kwotą "Do zapłaty". Natomiast nadal mam problem z datą początkową. Okresowo program zmienia na 2005 (pierwsze zapisy w bazie). Co więcej zauważył jeszcze gorsze zachowanie. W kilku przypadkach program daty startowej nie zmienił (pozostała 01.2011) ale serię faktur wygenerował "od początku świata" czyli 2005. Co jeszcze gorsze do serii "podłączył" istniejące faktury z 2005 !!!.
W załączeniu zrzut ekranu.
pozdrawiam
Jacek
Załączniki
dok-seryjne.JPG
jacekale
 
Postów: 5
Dołączył: 09.12.2008 23:18

Re: Problem z dokumentami seryjnymi

Postprzez Pio » 28.01.2011 08:54

Nie stwierdziłem, że program zmienia datę startową bez potrzeby, dlatego nic z tym nie rozbiłem :)
Ze rzutów wynika, że faktycznie nie zmienia daty startowej więc nie zrozumiałem problemu.

Proszę poszukać tych dokumentów z datą sprzedaży 2005 w księdze dokumentów. Jaką mają datę w kolumnie "Data" ?
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Problem z dokumentami seryjnymi

Postprzez jacekale » 15.02.2011 23:19

Witam,
to może nie dokładnie opisałem, więc jeszcze raz :
przy tworzeniu dokumentów seryjnych napotkałem na dwa typu błędów:
jeden to zmieniająca się samoistnie data startu np 01.2011 na 04.2005 i generowanie serii faktur od 2005. Zmiana daty startu w takim przypadku na prawidłową nie pomaga. Faktury i tak generują się od 2005. Rozwiązanie, które znalazłem to obserwowanie czy data startu "przeskoczy" (przeskakuje np. po wprowadzeniu specyfikacji faktury i wyjściu do głównego okna dokumentów) i jeżeli "przeskoczy" to usunięcie całego wpisu. Ważne by nie uruchomić opcji "Aktualizuj". Przy usuwaniu definicji serii wybieram opcję "bez usuwania niezaksięgowanych dokumentów" (tych dokumentów i tak nie ma bo tak jak napisałem robię to zanim uruchomię opcję "Aktualizuj")
Drugi błąd, gorszy, to taki, że data startu "nie przeskakuje", seria faktur generuje się w prawidłowym zakresie ale program podłącza do niej istniejące faktury !. Tak jak na załączonym poprzednio zrzucie ekranu data, termin, kwota, netto, vat są zgodne z tym co definiowałem, natomiast dokument, sprzedaż wzięte są faktur, które wystawiałem w maju i czerwcu 2005 (!!). Oznacza to, że program nadpisuje te oryginalne faktury nowymi danymi czyli robi mi zmiany w 05 i 06 2005!. Jedynym ratunkiem jest odtworzenie bazy z backup-u. Sprawdziłem (po odtworzeniu z backupu), że oryginalne faktury 22/05/2005 i 02/06/2005 miały prawidłowe wszystkie daty - data = sprzedaż = wystaw = 2005.05.01 (dla 22/05/2005) i 2005.06.01 (dla 02/06/2005) Może będzie wskazówką, że obie te faktury 22/05/2005 i 02/06/2005 były wystawiane dla tego samego klienta ale innego niż definiowana nowa seria dokumentów. I również przy pomocy opcji "dokumenty seryjne". Może to jakaś kwestia konwersji danych pomiędzy różnymi wersjami programu 2005 vs 2011 ?
pozdrawiam
Jacek
jacekale
 
Postów: 5
Dołączył: 09.12.2008 23:18

Re: Problem z dokumentami seryjnymi

Postprzez Pio » 16.02.2011 22:09

Data startu w dokumentach seryjnych jest modyfikowana tylko w dwóch sytuacjach:

1. podczas dodawania nowej definicji na bieżący okres
2. podczas aktualizacji jeśli program wykryje że w harmonogramie jest dokument z wcześniejszą datą księgi niż start dokumentów seryjnych

ad.2 wnioskuję, że jakiś dokument z historii dokumentu seryjnego został przeniesiony w przeszłość poprzez zmianę daty księgi,
dlatego program traktuje go jako startowy dokumentów seryjnych. Usunięcie dokumentów seryjnych będzie zatem skutkowało usunięciem wszystkich z historii.
Po tej czynności można dla pewności uruchomić sumowanie w Księdze Dokumentów, bo podczas sumowania są sprawdzane wszystkie dokumenty nadrzędne, podrzędne i seryjne.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław


Powróć do Fakturowanie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

cron