Zestawienia finansowe w Menu FK

pełna księgowość

Zestawienia finansowe w Menu FK

Postprzez jtby » 12.02.2011 08:31

UWAGI DO ZESTAWIENIA FINANSOWEGO
Zestawienia finansowe są dobrym narzędziem dla osób mało wprawionych informatycznie i w wielu przypadkach w zupełności wystarczającym - nie trzeba sięgać po tworzenie raportów definiowanych, co wymaga wiekszej wiedzy i nakładu pracy. Pracuję na różnych programach FK i mam jakieś tam swoje doświadczenia i przemyślenia. Teraz znowu na Vatowcu, bo ma swoje zalety.

Uważam, że albo za mało jest w instrukcji i forum na temat tworzenia zestawień finansowych w menu FK albo brak pewnych rozwiązań, które byłyby bardzo przydatne.

Byłoby idealnie gdyby:

1. Była REGUŁA NARASTAJĄCA ZA OKRES POPRZEDNI ( od do do ustawienia ) - da to wynik narastający dla celów RZS i Bilansu za dany okres, który byłby wynikiem I kolumny zestawienia.
2. Była REGUŁA NARASTAJĄCO ZA OKRES BIEŻĄCY ( od do do ustawienia ) - da to wynik narastający dla celów RZS i Bilansu za dany okres, który byłby wynikiem II kolumny zestawienia.
3. REGUŁ ZA ZADANY OKRES MIESIĘCZNY beżący i poprzedni powinna pozostać, bo jest to przydatne do wielu innych zastosowań sumujących i kontrolnych.
4. Można ustawiać kolejność kolumn na wydruku i które mają być drukowane ( w ostateczności po eksporcie do Excela można to sobie pozmieniać ale gdyby nie było trzeba eksportować, to oszczędza się czas ).
Wtedy można sporządzać błyskawicznie klasyczny RZS i Bilans za wybrane okresy. Jest to istotne, kiedy często trzeba posługiwać się tymi dokumentami.
5. Można decydować, czy chce się linie poziome oddzielające wiersze zestawienia - zwiększy to czytelność, zwłaszcza jak następuje zawijanie tekstu opisu ( może jakaś możliwość zmiany ilości znaków opisu w polu i na wydruku ).
6. Można decydować o wyborze salda WN i salda MA jak teraz można decydować o stronie obrotów ( np SW-saldo, SM-salo MA ), saldo powinno zwracać wartość bezwzględną.
7. Można wybrać saldo bez wskazania strony tak jak teraz.
8. Wybrane saldo zawsze zwracało wartość bezwzględną ( bez minusa ) - teraz tak to nie działa.
9. Można stosować wszystkie podstawowe operatory: +, -, *, /, %, :, i nawiasy.

Takie usprawnienie może mieć też znaczenie marketingowe, jak będzie się przedstawia na zewnątrz wydruki na których będzie: oprogramowanie vatowiec...... :D
jtby
 
Postów: 30
Dołączył: 28.09.2009 18:31

Re: Zestawienia finansowe w Menu FK

Postprzez Pio » 12.02.2011 15:19

Raczej wszystko to jest, hm, najlepiej jak przejdziemy na jakieś przykłady, bo nie do końca rozumiem wszystkich punktów.

np.
W12345 - WN konta 12345
M12345 - MA konta 12345
S12345 saldo WN - MA
X12345 saldo WN-MA ale jeśli <0 to 0
Y12345 saldo MA-WN ale jeśli <0 to 0

powinny działać operatory: +, -, *, /

można wyciągać zakresy np. W12345 : W54321
lub też W12?45 wówczas zliczy wszystkie dla ? = 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9

można również działać na wierszach za pomocą R, np. R12 + R14 (12 i 14 to wiersze w zestawieniu)

Dla reguł są dwie kolumny, ta druga w celu wyliczenia wartości narastająco.

Tak więc spróbujmy kolejno na przykładach przejść przez wszystkie punkty.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Zestawienia finansowe w Menu FK

Postprzez jtby » 14.02.2011 06:07

No to po kolei.
1. Operatory: +, -, *, /, %, :, i nawiasy działają jeżeli stosuje się w liczbie oddzielenie części całkowitej od ułamkowej kropką, a nie przecinkiem. Można się przyzwyczaić, chociaż z instynktownie palec idzie na klawisz z przecinkiem.
2. Czy są jakieś inne operatory i funkcje, które można zastosować?
jtby
 
Postów: 30
Dołączył: 28.09.2009 18:31

Re: Zestawienia finansowe w Menu FK

Postprzez Pio » 14.02.2011 11:54

Znak "." stosowany we wszystkich formułach wynika z tego, że "," służy jako separator parametrów w funkcjach.

Proszę o przykład do rozwiązania.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Zestawienia finansowe w Menu FK

Postprzez filetta » 17.03.2011 14:52

Tak, zestawienia finansowe są super. Jeśli się odpowiednio wpisze reguły, to działają niezawodnie. W moim przypadku niestety działały. Od momentu, jak program przestał rozliczać dokumenty po zapłacie, zaczął przekłamywac wartość należności i zobowiązań w zestawieniach. Juz mi się nie chce szukac błędów w programie. Zreszta nawet jak znajdę, to i tak wyskoczy cos innego.
filetta
 
Postów: 26
Dołączył: 09.11.2010 09:19

Re: Zestawienia finansowe w Menu FK

Postprzez jtby » 02.05.2011 01:50

Pio napisał(a):Znak "." stosowany we wszystkich formułach wynika z tego, że "," służy jako separator parametrów w funkcjach.

Proszę o przykład do rozwiązania.


Poćwiczyłem i wszystko działa. Z ułożeniem RZS i innymi poradziłem sobie, bo tam operuje sie głównie obrotami kont ale do Bilansu są mi potrzebne konkretne salda.

Niby X i Y powinno się nadać ale to działa matematycznie na zasadzie odejmowania obrotów stron.
Problem występuje jeżeli są potrzebne salda kont syntetycznych, które jak wiadomo zbierają salda kont analitycznych
Np salda kont syntetycznych rozrachunkowych mogą wykazywać wartości po stronie WN i MA ( sald. WN i sald. MA )
Np u mnie syntetyczne konto 201 ROZRACHUNKI Z ODBIORCAMI wykazuje sald. WN i sald. MA X201 pokaże mi prawidłowe saldo dla tego konta ale Y201 już nie, bo sald. MA jest sumą sald MA kont analitycznych.
Do bilansu sald. WN tego konta bedzie należnościami ale saldo MA zobowiązaniem ( sald. MA powstało na kontach analitycznych, gdyż wystąpiły nadpłaty ).
Czy jest jakieś polecenie, które zwróci wartość salda danego konta ale taka jaka występuje w PLANIE KONT.
jtby
 
Postów: 30
Dołączył: 28.09.2009 18:31

Re: Zestawienia finansowe w Menu FK

Postprzez Renata81 » 07.03.2019 18:03

Witam,
Ponieważ tworzenie reguł samodzielnie nie do końca mi wychodzi stąd moje pytanie:
Czy istnieje możliwość wprowadzania danych "ręcznie" do okresu bieżącego?
W Menu FK Zestawienia finansowe istnieje możliwość wpisania ręcznie ale tylko danych z poprzedniego okresu (przy zaznaczeniu - "ptaszka" '"widzianki" (zwał jak zwał) w okienku na górze, kolumna jest dostępna do edycji)
Byłoby super, gdyby można było samemu uzupełnić te dane bo ogarnięcie reguły długo i krótko okresowych zobowiązań jeżeli powyższe mamy na jednym koncie jest dla mnie nie do przeskoczenia.
Idealnie byłoby gdyby ten "ptaszek" odblokowywał edycję w obu kolumnach (dla okresu bieżącego i poprzedniego "na raz")
Niestety przez ostatnie lata nie udało mi się przebrnąć przez niektóre problematyczne do stworzenia dla mnie reguły i musiałam porzucić próby sporządzania sprawozdań w programie ale obecne wymogi zmuszają do sporządzenia sprawozdań w takich a nie innych formatach i moje dotychczasowe rozwiązania (stworzone w arkuszu kalkulacyjnym sprawozdanie) muszę czymś zastąpić, co mam nadzieję ułatwi mi Vatowicec.

z góry dziękuję za odpowiedź,
Renata
Renata81
 
Postów: 24
Dołączył: 08.03.2014 12:23

Re: Zestawienia finansowe w Menu FK

Postprzez Pio » 08.03.2019 22:20

Proszę w kolumnie "Reguła" wpisać wymagane kwoty.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Zestawienia finansowe w Menu FK

Postprzez Renata81 » 11.03.2019 13:19

Serdecznie dziękuje za podpowiedź.
Wprawdzie próbowałam tak wcześniej robić, ale nie wiem dlaczego nie wpadłam na to, że zamiast przecinka w kwotach trzeba dawać "." (kropkę) :oops:
Dopiero Pana podpowiedź mnie natchnęła...
pozdrawiam,
Renata
Renata81
 
Postów: 24
Dołączył: 08.03.2014 12:23

Re: Zestawienia finansowe w Menu FK

Postprzez Pio » 11.03.2019 13:54

Niestety nie mogę tutaj wstawić konwersji "," na ".", bo może się zdarzyć formuła zawierająca potrzebne "," :cry:
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Następna

Powróć do FK

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 7 gości

cron