Księgowanie wyciągów bankowych

pełna księgowość

Księgowanie wyciągów bankowych

Postprzez jacekm » 21.01.2013 21:03

Jako nowy użytkownik, zarówno forum jak i VATowca, chciałem na wstępie podziękować autorowi za ogrom pracy jaki włożył w tworzenie oprogramowania. Dla małych organizacji pozarządowych, takich jak moja to wręcz zbawienie. Ale ad rem - mam parę wątpliwości z księgowaniem wyciągów bankowych. Dodam, że przypadek dotyczy fundacji z pełną księgowością, bez działalności gospodarczej, która nie jest vatowcem, pod względem finansowym generalnie dużo się nie dzieje. Z wyciągiem postępuje w ten oto sposób i pytanie czy robię prawidłowo:
1. Przychodzi wyciąg bankowy wprowadzam go do modułu "Bank, kasa, kompensaty". Najpierw dokument w górnym oknie data, SP dla pierwszego wyciągu (jak rozumiem w polu kontrahent po prostu wybieram bank), potem operacje w dolnym oknie zgodnie z pozycjami z wyciągu (opis przychód rozchód, kontrahent, pozostawiam puste m.in. pole oddział i dokument), na końcu dekret.
- kwestia dat. Wyciąg przychodzi na ostatni dzień miesiąca i tego samego dnia je otrzymuję, ale operacje wypadają także w środku miesiąca. Czy właściwe będzie zatem wpisanie daty np. 31 stycznia w oknie górnym, zaś w dolnym oknie dotyczącym operacji, wpisanie właściwych dat dla dni tych operacji?
- jak rozumiem kiedy otwieram okno Dekretacja, to odnosi się ono do całego wyciągu, a nie do każdej operacji osobno (czyli w sumie tak jak na papierze)
- kolejne pytanie do okna Dekretacja - czy jest jakaś dodatkowa opcja na księgowanie równoległe, czy po prostu wprowadzam najpierw dekret z czwórką i zaraz potem w kolejnym wierszu dekret z piątką? Czytałem o autodekretach i polu 4?, ale nim zrozumiem system wolę to robić ręcznie (jeśli się da).
- czy w przypadku występowania na wyciągu kilku pozycji z tym samym dekretem, np. usług obcych mogę je po prostu wprowadzić jako jedną dekretacją z kwota łączną?
2. Przechodzę do Księgi dokumentów - mam już uzupełnione pole z datą, RD NDK, opis ZG wpisuję sam, ale nie zaciągnęło mi kwoty. Powiedzmy że mam 500 zł. przychodu i 100 zł. rozchodu - czy w tej sytuacji wpisać po prostu 500-100 zł., może SK dokumentu, albo coś jeszcze innego? Potem sumuję.

Pytanie jeszcze o to czy kolejność postępowania jest dobra (dodam jeszcze że między krokiem 1 a 2 wchodzę do dziennika chronologicznego i wykonuje sumowanie) i czy czegoś nie przegapiłem, np. jakieś czynności czy zlekceważyłem kolumnę którą należałoby wypełnić.

Zdaję sobie sprawę, że poziom i ilość pytań może załamać co niektórych użytkowników, ale liczę na wyrozumiałość :)
Na końcu pytanie z innej beczki - czy między firmami mogę po prostu przekopiować plany kont kopiując któryś z plików z folderu z bazą danych?
jacekm
 
Postów: 2
Dołączył: 20.01.2013 22:15

Re: Księgowanie wyciągów bankowych

Postprzez Pio » 30.01.2013 13:34

1. proponuję ustawić System->Stałe programów->Vatowiec->"Szczegółowa dekretacja banku/kasy...?" na TAK
2. warto podpiąć konta rozrachunkowe w Słowniki->Kontrahenci
3. FK->Autodekrety pozwalają na zdefiniowanie czwórek

Z praktyki (może nie mojej osobiście, ale osób robiących to na skalę masową):
1. księgujemy wyciąg z wyłączoną opcją "autodekr."
2. jak już będzie cały to włączamy "autodekr."
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Księgowanie wyciągów bankowych

Postprzez jacekm » 01.02.2013 10:44

Nie udało mi się znaleźć pozycji "Szczegółowa dekretacja banku/kasy...?" w System->Stałe programów->Vatowiec, z czego to może wynikać?
Mam też problem z przychodami widniejącymi na wyciągów dla których kontem ma są konta z zespołu 7. Mimo że w Banku i kasie wszystko jest ok to Księga Dokumentów nie uwzględnia takich przychodów w kwocie dokumentu. Nie bardzo wiem co z tym zrobić.
jacekm
 
Postów: 2
Dołączył: 20.01.2013 22:15

Re: Księgowanie wyciągów bankowych

Postprzez Pio » 04.02.2013 22:07

Jest to możliwe, że jakaś stała nie jest widoczna.
One się pojawiają jak są potrzebne, czyli trzeba w tej firmie wprowadzić "kawałek" wyciągu i zaznaczyć "autodekr.".
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław


Powróć do FK

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron